1. HABERLER

  2. SİYASET HABERLERİ

  3. Viyana’da 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı Başladı
Viyana’da 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı Başladı

Viyana’da 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı Başladı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı başladı.

A+A-

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı başladı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Birleşmiş Milletler (BM) Ofisinde bugün başlayan ve 4 gün sürecek olan 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı'na BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Başkanı Yury Fedotov, Türkiye'nin BM Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil, Rusya Adalet Bakanı Aleksandr Vladimiroviç Konovalov, Guatemalalı Başsavcı Aldana Hernandez'in yanı sıra üye ülkelerden bin 600'e yakın temsilci katıldı. UNODC Başkanı Yury Fedetov konferans öncesi yaptığı konuşmada, "Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi (UNCAC) 183 ülkenin katılımıyla oluşturulan, yolsuzlukla mücadele, hesap verebilirliği artırma ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine doğru ilerlemeyi destekleme konusunda kayda değer, evrensel, yasal olarak bağlayıcı bir araç oldu. Bu oturumda UNODC, 156 tamamlanmış incelemeyi analiz ederek, mevcut taraf devletlerin neredeyse tamamının temsil ettiği güncel UNCAC Uygulama Raporu'nu oluşturacak. Bu rapor yalnız konferans kapsamında oluşturulan gözden geçirme mekanizması tarafından kaydedilen ilerlemeyi göstermiyor. Aynı zamanda uluslararası topluluğa suç ve yolsuzluklara karşı uluslararası işbirliği alanlarındaki mevcut zorlukların ve mevcut iyi uygulamaların kapsamlı bir görünümünü sunuyor" dedi.

"Bugüne kadar yaklaşık 2 bin yolsuzlukla mücadele uzmanı eğittik"

Fedetov, konferans kapsamında yapılan çalışmaların devletlerin yüzde 86'ısının yasama düzenlemelerine ışık tuttuğunu ve yolsuzlukla mücadele için ulusal çabalar üzerinde genel olarak olumlu bir etki oluşturduğunu söyledi. Fedetov, "Bugüne kadar yaklaşık 2 bin yolsuzlukla mücadele uzmanı eğittik. Sözleşmenin koruyucusu ve sekreteryası olarak bu konferansta UNODC saha varlığımız vasıtasıyla merkezde ve yeryüzünde pratik destek sağlamaya devam edeceğiz. Bu hafta 2015 yılında St. Petersburg'da elde edilen sonuçlara dayanarak yolsuzluk suçlarıyla mücadele etmek, yolsuzluğun yol açtığı diğer birçok suçla mücadeleyi güçlendirmek ve yaşamları, geçim kaynaklarını korumak için küresel çabaları ilerletmek için bir fırsat" diye konuştu.

"Sporda yolsuzluğun önlenmesi için uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmalar yaptık"

Sporda yolsuzluğun önlenmesi için uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmalar yaptıklarını ifade eden Fedetov, "Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Asya Futbol Federasyonu, FIFA ve Dünya Rugby Federasyonu ile ortaklıklar geliştirdik ve güçlendirdik. UNODC'nin şiddet yanlısı aşırılığı teşvik etmeye yardımcı olan yolsuzluğu önleme ve bunlarla mücadele etme çalışmalarını destekliyorum" şeklinde konuştu.

İki senede bir düzenlenen toplantının 6'ıncısına Rusya Adalet Bakanı Aleksandr Vladimiroviç Konovalov başkanlık yaparken, bu yıl görevi Guatemalalı Başsavcı Aldana Hernandez de Lopez üstlendi. Konferans kapsamında 4 gün boyunca 45 yan etkinlik düzenleneceği bildirildi.

Viyana’da 7. Yolsuzlukla Mücadele Konferansı Başladı

İHA

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.