Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

Yabancı dil tazminatı nedir? Yabancı dil tazminatından yararlanmanın herhangi bir şartı var mıdır? Bu tazminat kimlere verilmektedir?

Yabancı Dil Tazminatı Nedir?
Yabancı Dil Tazminatı Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancı Dil Tazminatı Nedir? Günümüzde ekonomiden ticarete, eğitimden savunma sektörüne kadar pek çok sektörde yabancı dil kullanılmaktadır. Bu diller iletişim sağlamak için en önemli araçlar olarak bilinmektedir. Genel olarak evrenselliğinden dolayı İngilizce tercih edilse bile son zamanlarda farklı dilleri bilen kişilere de ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu sebeple devlet kurum ve kuruluşlarında yabancı dil bilen memur sayısının arttırılması hedeflenmektedir. Bu sayede hem mesleki anlamda gelişim sağlanmış olmakta, hem de iş ilişkilerinin yürütülmesi açısından oldukça önemli adımlar atılmış olmaktadır.

Memurların Yabancı Dil Tazminatı Alma Hakları
Memurların Tazminat Alma Hakları

Ayrıca kamu personeli olarak görev yapan ve yabancı dil bilen memurlar için birçok ayrıcalık da mevcuttur. Bu kişilerin yabancı dil tazminatı alma hakları bulunmaktadır. Bu aşamada yabancı dil bilen devlet memurlarının en çok merak ettikleri konu dil tazminatının neye göre ve hangi şartlarda alındığıdır.

Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

Yabancı Dil Tazminatı Nedir?
Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

Yabancı dil tazminatı, devlet kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak görev yapan kişilerin bildikleri yabancı dile göre aldıkları tazminat çeşididir. Devlet kurumlarının yanı sıra pek çok özel sektör iş yerlerinde de dil tazminatı verilmektedir. Kişilerin bildikleri yabancı dillere ve bu yabancı dillerin sayısına göre maaşlarına ek olarak ödenen miktar dil tazminatı olarak bilinmektedir.

Dil Tazminatı
Dil Tazminatı

İlgili kanunda dil tazminatının kimlere verileceği açık bir şekilde belirtilmiştir. Dil Tazminatı alacak kişilerin YDS sınavından en az 70 puan almaları şartı bulunmaktadır. Devlet kurumlarında kamu personeli olarak görev yapan kişilere, bildikleri yabancı dilleri kullanma oranlarına göre her ay dil tazminatı ödenmesi yapılmaktadır.

Geriye Dönük Yabancı Dil Tazminatı Ödenir mi?

Geriye Dönük Yabancı Dil Tazminatı Ödenir mi?
Geriye Dönük  Dil Tazminatı Ödenir mi?

Geriye dönük dil tazminatı ödemesinde YDS sınavının geçerlilik süresi baz alınmaktadır. YDS sınavından alınan puanlar 5 yıl geçerlidir. Bu sebeple, zaman aşımına uğramadan ibraz edilmesi durumunda geriye dönük yabancı dil tazminatı ödenebilmektedir.

Ne Kadar Ödenir?

Ne Kadar Ödenir?
Ne Kadar Ödenir?

Tazminatın ödemesi, devlet kurumlarında görev alan memurlar için, bildikleri dil ve bu dili görevlerinde kullanma oranlarına göre değişmektedir. Yabancı dil tazminatı miktarı, kişilerin YDS sınavından aldıkları puanlara göre ve bildikleri yabancı dilleri görevlerinde aktif olarak kullanıp kullanmamalarına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca yıldan yıla göre de hesaplaması farklılık gösterebilmektedir.

İş Kaybı Tazminatı Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!