1. HABERLER

 2. MEMUR

 3. Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?
Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?

Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?

Dedesi veya ninesi ölen memur ölüm izni olarak bildiğimiz mazeret iznini alabilir mi? Ölüm İzni kaç gün, ölüm izni kimler için geçerli tüm soruların cevabı haberimizde yer alıyor. İşte Detaylar...

A+A-

My Memur olarak tarafımıza iletilen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. My Memur takipçilerinden olan bir memur dedesinin öldüğünü ve ölüm izni kullanıp kullanamayacağını sormaktadır. Bizde bu soruya yanıt arayarak siz değerli takipçilerimizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Memur Ölüm İzni 2020

Memurlarda ölüm izni Mazeret izni başlığı altından 657 sayılı devlet memurları kanununun 104.maddesinin B bendinden açıklanmıştır. İlgili bendi şu şekildedir;

Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

 • Eşi ölen memur,
 • Çocuğu ölen memur,
 • Annesi, babası veya kardeşi ölen memur,
 • Eşinin annesi, babası veya kardeşi ölen memur
 • İsteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni alabilir.

İlgili maddeye göre memur sadece kendisinin veya eşinin 1.derece akrabalarından birinin vefatı halinde 7 gün izin alabilmektedir. “Eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

İlgili maddede de açıklandığı üzere memur eşinin anne baba ve kardeşlerinin ölümünde de 7 gün olan mazeret iznini kullanabilmektedir.

Bir memurun kendisinin yâda eşinin dedesi ya da nenesi vefat etti ise mazeret izni kullanma hakları vardır. Bu durum izinler şu şekilde işlemektedir;

 • Dede için söylemek gerekirse, kanunda yeri olmadığı için bu sorunun cevabı olumsuzdur. Çünkü dede 1.dereceden akraba değil 2.dereceden akraba sayılmaktadır. Bu yüzden ilgili memur ne kendisinin ne de eşinin dedesinin vefatı durumunda ölüm izni alamaz.
 • Söz konusu memur, amir ya da amirlerinin özel izinleri ile verilebilen mazeret iznini kullanabilirler. Böyle bir talepte bulunan memur gerekli şartlarda bu izni kullanabilme hakkına sahiptir.
 • Buna istinaden eğer geçerli bir sebep sunulduğu takdirde ilgili amir, memura 10 güne kadar mazeret izni verebilmektedir.
 • Eğer memurun mazeret izni talebi amirleri tarafından kabul görmediyse, memur yıllık iznini kullanabilir.
 • Söz konusu memur herhangi bir şekilde amirlerinin takdiri doğrultusunda olan mazeret iznini kullanmak yerine direkt olarak yıllık iznini devreye sokabilir.

Memurun Dedesinin Ölümü Durumunda İzni Olur mu?

Maalesef bu sorunun cevabı hayır olacak. Dede 1. Basamak akraba değil ikinci basamak akrabadır. Kişi ne eşinin dedesinin vefatın da, ne de kendi dedesinin vefatında ölüm izni alamayacaktır.

Dede veya Ninesi Ölen Memur Hangi İzinleri Kullanabilir?

Kanun amirlerin 1 yıl içerisinde geçerli sebep sunulması durumunda; memura 10 gün mazeret izni verebilmesi yetkisi tanımaktadır. Eğer Amir isterse bu mazeret iznini size verebilir.

Memur eğer amir tarafından verilen mazeret iznini alamaz ise yıllık izin kullanabilir.

Ölüm İzni Hangi Durumlarda Kullanılır?

 • Ölüm izni için ana husus kanunda da belirtildiği gibi vefat eden yakının 1.dereceden akraba sıfatına sahip olmasa bağlıdır.
 • Bu hususta kişilerin eşi, çocukları, kardeşi, anne ve babası, eşinin anne ve babası ve eşinin kardeşi vefat etti ise ölüm izni kullanabilme hakkına sahip olur.
 • Fakat amca, hala, dayı, dede, yeğen, kuzen vb. akrabalar 2. ya da 3. Dereceden akraba sıfatına girdiği için bu kişilerin vefatı halinde ölüm izni kullanılamamaktadır.

Ölüm İzni Nasıl Alınır?

İlgili memur çalıştığı kuruma bu duruma ait belgeler ile başvurmalıdır. Sonrasında çalışılan kurumda ki insan kaynaklarına departmanına gelen belgeler, memurun amiri tarafından onaylanarak gerekli izin işleme sokulur.

Ölüm İzni Sonradan Kullanılır Mı?

Mantıken birinin vefatı halinde alınan bir izin olduğu için, ölüm izni söz konusu kişinin vefatından sonra kullanılamaz.

Ölüm İzni Hangi Memurlar İçin Kaç Gündür?

 • Devlet memurları için ölüm izni genel olarak 7 gündür, fakat kişi ekstradan amirlerinden de mazeret izni talebinde bulunabilir.
 • Öğretmenler için ölüm izni 7 günlük bir süreçtir.
 • Askerler için ölüm izni ise 10 gün kadardır ve bu 10 gün askerlik içerisinde sayılmaktadır.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler