Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?

Dedesi veya ninesi ölen memur ölüm izni olarak bildiğimiz mazeret iznini alabilir mi? Ölüm İzni kaç gün, ölüm izni kimler için geçerli tüm soruların cevabı haberimizde yer alıyor. İşte Detaylar...

67690
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

My Memur olarak tarafımıza iletilen soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. My Memur takipçilerinden olan bir memur dedesinin öldüğünü ve ölüm izni kullanıp kullanamayacağını sormaktadır. Bizde bu soruya yanıt arayarak siz değerli takipçilerimizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?

Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?
Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?

Memurlarda ölüm izni Mazeret izni başlığı altından 657 sayılı devlet memurları kanununun 104.maddesinin B bendinden açıklanmıştır. İlgili bendi şu şekildedir;

Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

  • Eşi ölen memur,
  • Çocuğu ölen memur,
  • Annesi, babası veya kardeşi ölen memur,
  • Eşinin annesi, babası veya kardeşi ölen memur
  • İsteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni alabilir.

İlgili maddeye göre memur sadece kendisinin veya eşinin 1.derece akrabalarından birinin vefatı halinde 7 gün izin alabilmektedir. “Eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

İlgili maddede de açıklandığı üzere memur eşinin anne baba ve kardeşlerinin ölümünde de 7 gün olan mazeret iznini kullanabilmektedir.

Bir memurun kendisinin yâda eşinin dedesi ya da nenesi vefat etti ise mazeret izni kullanma hakları vardır. Bu durum izinler şu şekilde işlemektedir;

  • Dede için söylemek gerekirse, kanunda yeri olmadığı için bu sorunun cevabı olumsuzdur. Çünkü dede 1.dereceden akraba değil 2.dereceden akraba sayılmaktadır. Bu yüzden ilgili memur ne kendisinin ne de eşinin dedesinin vefatı durumunda izin alamaz.
  • Söz konusu memur, amir ya da amirlerinin özel izinleri ile verilebilen mazeret iznini kullanabilirler. Böyle bir talepte bulunan memur gerekli şartlarda bu izni kullanabilme hakkına sahiptir.
  • Buna istinaden eğer geçerli bir sebep sunulduğu takdirde ilgili amir, memura 10 güne kadar mazeret izni verebilmektedir.
  • Eğer memurun mazeret izni talebi amirleri tarafından kabul görmediyse, memur yıllık iznini kullanabilir.
  • Söz konusu memur herhangi bir şekilde amirlerinin takdiri doğrultusunda olan mazeret iznini kullanmak yerine direkt olarak yıllık iznini devreye sokabilir.

Yakını Ölen Memurun Ölüm İzni Ne Zaman Başlar?

Yakını Ölen Memurun Ölüm İzni Ne Zaman Başlar?
Yakını Ölen Memurun Ölüm İzni Ne Zaman Başlar?

Yakın kişilerin vefatı nedeniyle yapılacak birtakım hazırlıklar, uygulanması gereken prosedürlerin uygulanması ve kişinin psikolojik süreci için alınır. Her sektörde izinler farklılık gösterir. Belirtilen süreçlerin dışında kişi izin süresini uzatamaz. Eğer kullanmak isterse kendi yıllık izin süresinden faydalanmak zorundadır. Belirlenen izin günü dışına çıkılmadığı müddetçe kişinin yıllık izin süresine dokunulmaz. Yani yıllık izinde azalma mümkün değildir. Çalışan memurun ay sonunda ödenecek maaşından da herhangi bir düşüş yaşanması söz konusu değildir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndan sorumlu tutulan memurlar ve 4857 sayılı İş Kanununa bağlı olarak çalışan işçiler için izni sadece birinci dereceden yakınlar için verilmektedir. Bu kapsamda memura; eş, kardeş, anne, baba ya da eşinin birinci derece akrabalarının ölümü üzerine toplamda 7 gün izin verilmektedir. 657 sayılı Kanunun 104. maddesinin B bendi şu şekildedir;

“Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

Ölüm İzni Hangi Durumda Kullanılamaz?

İzni kullananlar kendilerine veren yasal zarar vermediği sürece maaşlarından kesinti yapılmadan sağlanır. Kanuna göre bir tek anne, baba, kardeş, eş ve çocukların vefatı durumunda ancak izni verilir. Verilen hükümün içeriğinde, sözleşmeli çalışanlara, askere giden erkeklere, yeni işe girmiş olan memurlara, işçilere, Bağkur’luların ve özel sektör çalışanlarının da ölüm izni bulunmamaktadır.

Diğer mazeret izinlerinde de uygulandığı gibi mazeret izinleri de memurun mazeretine benzetilerek verilen bir izin olduğundan ölüm olayının meydana gelmesi halinden sonra kullanma imkanı verilmiştir. Ölüm olayının meydana gelmesinin ardından 10-15 gün gibi bir süre geçtikten sonra memurun kendisine verilen ölüm iznini kullanmaya hakkı olmayacaktır.

Hangi Durumlarda Ölüm İzni Verilmez?

Sadece birinci akrabalara tanınan durumdur. İkinci, üçüncü ya da daha uzak akrabaların vefatında bu izin geçerli olmaz. Fakat yıllık izinlerinde süreleri varsa memurlar bu izinlerini kullanabilir.

Memurun Dedesinin Ölümü Durumunda İzni Olur mu?

Maalesef bu sorunun cevabı hayır olacak. Dede 1. Basamak akraba değil ikinci basamak akrabadır. Kişi ne eşinin dedesinin vefatın da, ne de kendi dedesinin vefatında izni alamayacaktır.

Dede veya Ninesi Ölen Memur Hangi İzinleri Kullanabilir?

Kanun amirlerin 1 yıl içerisinde geçerli sebep sunulması durumunda; memura 10 gün mazeret izni verebilmesi yetkisi tanımaktadır. Eğer Amir isterse bu mazeret iznini size verebilir.

Memur eğer amir tarafından verilen mazeret iznini alamaz ise yıllık izin kullanabilir.

Ölüm İzni Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • Ölüm izni için ana husus kanunda da belirtildiği gibi vefat eden yakının 1.dereceden akraba sıfatına sahip olmasa bağlıdır.
  • Bu hususta kişilerin eşi, çocukları, kardeşi, anne ve babası, eşinin anne ve babası ve eşinin kardeşi vefat etti ise vefat izni kullanabilme hakkına sahip olur.
  • Fakat amca, hala, dayı, dede, yeğen, kuzen vb. akrabalar 2. ya da 3. Dereceden akraba sıfatına girdiği için bu kişilerin vefatı halinde vefat izni kullanılamamaktadır.

Ölüm İzni Nasıl Alınır?

Ölüm İzni Nasıl Alınır?
Ölüm İzni Nasıl Alınır?

İlgili memur çalıştığı kuruma bu duruma ait belgeler ile başvurmalıdır. Sonrasında çalışılan kurumda ki insan kaynaklarına departmanına gelen belgeler, memurun amiri tarafından onaylanarak gerekli izin işleme sokulur.

Ölüm İzni Sonradan Kullanılır Mı?

Mantıken birinin vefatı halinde alınan bir izin olduğu için, vefat izni söz konusu kişinin vefatından sonra kullanılamaz.

Ölüm İzni Hangi Memurlar için Kaç Gündür?

Ölüm İzni Hangi Memurlar için Kaç Gündür?
Ölüm İzni Hangi Memurlar için Kaç Gündür?
  • Devlet memurları için ölüm izni genel olarak 7 gündür, fakat kişi ekstradan amirlerinden de mazeret izni talebinde bulunabilir.
  • Öğretmenler için ölüm izni 7 günlük bir süreçtir.
  • Askerler için ölüm izni ise 10 gün kadardır ve bu 10 gün askerlik içerisinde sayılmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yakını Ölen Memur Ölüm İzni Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!