1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. YALAN DÜNYANIN YALANCI İNSANI
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

YALAN DÜNYANIN YALANCI İNSANI

A+A-

 Yüzyıllardır insanlığın kullandığı geçici ve  sahte bir reçete vardır; yalan. Bütün inançlarda yasaklanan ve yerilen yalan, her devir insanının kullanmaktan vazgeçmediği bir üsluptur. Bu üslup  insanoğlunu diğer canlılardan ayıran bir farktır  . Çünkü  hayvanlarda yalan yoktur !

 Yalan korkaklığın tortusudur. Kötü bir umuttur . İnsan ona ulaşamadığı zaman ezilir ve ezer. Ne kötü bir sonuçtur o. Aciz insanların sığındığı en işlek limandır yalan. Kendinden kaçış sanatıdır . Kendi gerçeklerinden ve özünü bilmemekten kaçıştır. Kendi gerçeğini arayan ve kendini olduğu gibi kabul ederek yaşayan insan yalan mekanizmasına başvurmaz. Yalanla kendini avutur insan. Çünkü yalan ile ikna ettiği kendisinden başkası değildir.

   Hayatın her zaman ve zemininde  bolca yalan söyleniyor. Ön tarafa meyvenin  güzelini, arka tarafa kötüsünü koyan satıcı yalan söylüyor. Bolca sakatat karıştırdığı ete ’’Yüzde yüz dana eti’’diyen satıcı yalan söylüyor. Torba torba şekerle beslediği arıların balına’’şekersiz’’, onlarca ilaç sıktığı sebzesine  ’’Organik’’ diyen esnaf yalan söylüyor. ‘’Kendim için bir şey istiyorsam namerdim ‘’ diyende’’dedikoduyu ve övünmeyi hiç sevmem ‘’ diyende. Birbirlerini hoşnut etmek için ‘Seni ömrümün sonuna kadar seveceğim ‘’ diyen erkek ve kadın da  yalan söylüyor. Güya kendini cömert göstermek için  dilenciye’’Bozuk param yok!’’diyerek hızlı adımlarla ilerleyen adam yalan söylüyor. Telefonun çekmedi diyende, eleştirilere açığım diyende yalan söylüyor. Hatta kimi zaman hukukun üstünlüğüne diye başlayıp  namusum ve şerefim üstüne  diye  biten  yemini eden de, önce vatan diyende !

 Bir yalana denk gelen insan, ardından binlerce doğruyu sorgulayarak yaşar. Bu yüzden yılandan korkmaz yalandan korkmadıkları kadar. Kimisi insanlara kendini olduğundan farklı gösterip  gösteriş yapmak uğruna , kimisi kibir ve gururdan, kimisi de  iftira atmak ve istemediği bir durumdan kurtulmak için yalan söyler. Her yalanla biraz daha kirlenir insanlık . Biraz daha yok olur güven ve huzur. Bir anlık  rahatlık ve çıkar için iki dünyayı da hüsrana boğar. Oysa ki yalanın faydası bir keredir, gerçeğin ki ise sonsuz.

 Her yalan gerçeklerin kirletildiği güzel hikayelerdir. Bu nedenle insanlar, kendilerine söylenen yalandan değil, söylenenin yalan olduğunu öğrenmekten hoşlanmazlar. Özdemir Asaf'ın 'Lavinia' şiirinin bir dörtlüğü şöyledir: 'Sana gitme demeyeceğim. Gene de sen bilirsin. Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim. İncinirsin'’. Oysa ki yalan ne kadar hızlı olursa olsun , doğru onu  yetişip geçer. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünün ardından yatan sır budur.

  Yalancının cezacı kimsenin kendisine inanmayışı değil, kendisinin kendisine  inanmayışıdır.Bir olay anlatılır ; Bir köyün çobanı köyün koyunlarını her gün kırlara otlatmaya götürür.Akşam döndüğünde de, köyde yakılan ateşin çevresinde toplanan köylülerin 'ee çoban, anlat bakalım bugün neler gördün?' sorusuna, yalanlar uydurup o gün hiç yaşamadığı şeyleri yaşamış gibi anlatır, dünya güzeli kır perilerini gördüğünden söz edermiş. Bu böyle sürüp giderken, çoban günlerden bir gün, uydurduğu öykünün gerçek oluverdiğini, o dünya güzeli kır perilerini, görmüş! Bu kez köye döndüğünde, ateşin çevresinde toplanan köylülerin 'eee çoban, anlat bakalım bugün ne gördün?' sorusuna şu yanıtı vermiş: 'Bugün hiçbir şey görmedim!..'

  Cehennem nasıl cenneti çağrıştırıyorsa, yalanda da doğruluğu çağrıştırır. insanları yalanların kuyusundan aydınlığa çıkaracak yegane ip doğruluktur. Sözlerin efendisinin ‘’şaka da olsa yalan söyleme’’ ikazı, Mevlana’nın ‘’ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol ‘’nasihatı  yalanla döşenmiş karanlık yollardaki levhalardır. Bu levhalara göre yolunda ilerleyenler felaha erecektir. Mehmet Akif Ersoy ‘un dediği gibi ‘’Bil ki mezar taşıdır insandan yarına kalan. Ve unutma, onu da başkası yaptırır, gerisi yalan…!’’

Bu yazı toplam 2224 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.