Yangın Sigortası Zorunlu mu?

Yangın sigortası, özel veya ticari amaç doğrultusunda kullanılan her türden binayı, kendiliğinden meydana gelen yangın, yıldırım, gibi tehlikelerin neden olduğu fiziki hasarlara karşı teminat altına alan sigorta türüdür.

72302
Daha Fazla Göster

Yangın Sigortası Nedir?

Yangın Sigortası Nedir?
Yangın Sigortası Nedir?

Yangın sigortası, özel veya ticari amaç doğrultusunda kullanılan her türden binayı, kendiliğinden meydana gelen yangın, yıldırım, infilak ile bu gibi durumlardan kaynaklanan buhar, hararet, duman gibi tehlikelerin neden olduğu fiziki hasarlara karşı teminat altına alan sigorta türüdür. Ayrıca, meydana gelmiş olan yangını söndürmek, dolayısıyla muhtemel hasarı azaltmak amacıyla, su veya başka bir kimyevi madde ile yapılan müdahalelerin sonucunda ortaya çıkan çeşitli fiziki hasarlar da, bu sigortanın kapsamındadır.

Standart yangın poliçesi dışında tutulmuş grev, lokavt, halk hareketleri, kötü niyetli saldırılar, terör, deprem ve yanardağ püskürmesi, fırtına, kar ağırlığı, sel veya su baskını, yer kayması, dahil su ve kara, hava ve deniz taşıtlarının sigortalı araca çarpması gibi ek tehlikeler olarak adlandırılan risklerin oluşturduğu hasarlar da sigorta kapsamına girebilir.

Bunun dışında meydana gelmiş olan fiziki bir hasara bağlı olarak ortaya çıkan mali hasarlar, enkaz kaldırma masrafları, kira kaybı ve yangın ve infilak mali sorumluluğu da, yine yangın sigortası kapsamında temin edilebilmektedir.

Bu konuda, yangın sigortasında kullanılan, bina değeri terimi, sigortalı konutun tamamen yeniden inşası halinde oluşacak maliyeti kastetmektedir. Bu maliyetin içinde arsa değeri ve binanın bulunduğu bölgeye göre oluşan değeri yer almamaktadır. Yapı tipine ve kullanılan inşaat malzemesinin kalitesine göre bu maliyetler yaklaşık olarak hesaplanmaktadır.

Savaş, iç savaş, ihtilal, isyan, ayaklanma ve bunların gerektirdiği askeri hareketler nedeniyle meydana gelen zararlar, herhangi bir nükleer yakıttan meydana gelen zararlar, kamu otoritesi tarafından sigortalı şeyler üzerinde yapılacak tasarruflar sebebiyle meydana gelen zararlar ve yangın çıkarmaksızın kavrulma neticesinde meydana gelen zararlar sigorta teminatına dahil edilmemektedir. Sigorta şirketleri konutlar ve işyerleri için paket poliçeler düzenleyerek, belirlenen bu teminatları tek poliçeyle güvence altına almaktadırlar. Paket poliçeler ile yangın, yangın mali sorumluluk, yangının birçok ek teminatı ve hırsızlık, cam kırılması ve ferdi kaza teminatları birlikte verilmektedir.

Yangın Sigortası Nasıl Yapılır?

Yangın Sigortası Nasıl Yapılır?
Yangın Sigortası Nasıl Yapılır?

Konut veya iş yerleri için yangın sigortası yaptırmak amacı ile sigorta şirketlerine başvurabilir ve sigortanın teminatlarını inceleyebilirsiniz. Her sigorta şirketinin sunduğu teminatlar diğerine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple sigorta işlemini yaptırmadan önce sigorta şirketlerinin sunduğu teminatları değerlendirerek sizin için en uygun olanı seçmenizde fayda vardır. Sigorta işleminizi gerçekleştiren sigorta şirketi, sigorta ile ilgili olarak detaylı şekilde sizi bilgilendirecek ve teminatları sizin için netleştirecektir.

Yangın Sigortası Zorunlu mu?

Yangın Sigortası Zorunlu mu?
Yangın Sigortası Zorunlu mu?

Sigorta zorunlu bir sigorta çeşidi değildir. Bireysel olarak kendi tercihinize göre yaptırabileceğiniz bir sigorta çeşididir. Ancak zorunlu olmamasına rağmen ev ve iş yerleri için olası bir yangın durumunda oldukça önemli bir sigortadır.

Özellikle iş yerleri için risklere karşı yapılacak olan bu sigorta, ortaya çıkabilecek maddi zorluklar konusunda da iş yeri sahiplerini rahatlatacaktır. Bireysel olarak konutlarda da yapılabilecek olan bu sigorta ile yaşanan olumsuzluklarda mağduriyetlerin en aza indirilmesi söz konusu olacaktır. Risk faktörlerine karşı alınacak tedbirler yaşanan olumsuz olayların etkilerinin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacağından sigorta yaptırmak oldukça önem arz etmektedir.

Kanewshttps://www.mymemur.com.tr/hayat-sigortasi-yaptirmanin-5-sarti-127862h.htm

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yangın Sigortası Zorunlu mu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!