1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. Yargıdan 2014 LYS Sınavına İlişkin ŞOK Karar
Yargıdan 2014 LYS Sınavına İlişkin ŞOK Karar

Yargıdan 2014 LYS Sınavına İlişkin ŞOK Karar

Ankara 6. İdare Mahkemesi, LYS sınavına alınmayan bir öğrenci tarafından yapılan itiraz sonucu YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI verdi

A+A-

Mahkemeye intikal eden olay şu şekilde cereyan etti: Deniz Şahin isimli bir öğrenci 2014 yılında yapılan YGS ye girdikten sonra, Haziran ayında yapılacak olan LYS ye girmek için sınav ücretini bankaya yatırdı. Elektronik ortamda başvurusunu yapan öğrenci Aday İşlemleri kısmında ‘başvuruyu onayla’ kısmına geldi fakat onaylama işlemini tamamlayamadı. Durumdan memnun kalmayan öğrenci, avukatı aracılığı ile Ankara 6. İdare Mahkemesine idari işlemin yürütmesini durdurulması hakkında dava açtı ve mahkeme öğrenciyi haklı bularak işlemi iptal etti. Mahkeme verdiği kararda, Anayasanın 42. Maddesine de ( kimse eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz.) atıfta bulunmuştur. Edinilen netice ile, vatandaşların haklarının anayasal olarak güvence altına alınması demokratik toplumun gereklerinin yerine getirildiği bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.