1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yargıtay " Ya Babanın Soyadı, Ya Kocanın"
Yargıtay " Ya Babanın Soyadı, Ya Kocanın"

Yargıtay " Ya Babanın Soyadı, Ya Kocanın"

Mersin'de yaşayan A.A isimli kadın eşi öldükten 10 yıl sonra babasının kütüğüne geçmeden soyadını değiştirme

A+A-

Mersin'de yaşayan A.A isimli kadın eşi öldükten 10 yıl sonra babasının kütüğüne geçmeden soyadını değiştirme talebi ile Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Açılan dava sonuçlandı ve A.A isimli kadın yeni kimliği için Mersin Nüfus Müdürlüğüne gitti. Fakat Nüfus Müdürlüğü yeni soyadını kütüğe işlemedi.

Nüfus Müdürlüğü Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde verilen kararı, Yargıtay'a taşıyarak, temyiz etti. Yüksek Mahkeme davayı karara bağladı ve “Kocası ölen kadın yeniden evlenmedikçe kocasının aile kütüğünde kalıp soyadını taşımaya devam eder. Kadının kocasından aldığı soyadı, ancak yeniden evlenmekle veya babasının kütüğüne dönmekle değişebilir.” Dedi.

Yapılacak olan yeni düzenleme ile vatandaşlar soyadını değiştirmek için mahkemeye başvurmalarına gerek kalmayacak. Nüfus müdürlüklerine verilecek bir dilekçe ile ilginç soyadı taşıyan, soyadı alay konusu olan, yazım hatası nedeniyle soyadı mağduru olan kişiler soyadlarını değiştirebilecekler.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.