1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar
Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar

Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar

Bir şirketin yurt dışı işlerinde 22 senedir çalışan kişi, işten atıldıktan sonra alacakları için konuyu yargıya taşıdı.

A+A-

Bir inşaat firmasının yurt dışındaki projelerinde 22 senedir görev yapan kaynakçı, işten çıkarıldı ve soluğu mahkemede aldı. İşçi iş akdinin haksız yere feshedildiğini belirterek, son ücretinin 1800 USD olduğunu, buna ek olarak 35 USD olan banka komisyonun ve diğer giderlerinin de işvereni tarafından karşılandığın dile getirdi.

Alacaklarının Ödenmediğini İleri Sürdü

İşçi, ihbar ve kıdem tazminatı ile genel tatil, ulusal bayram ve fazla mesai alacaklarının işvereninden tahsil edilmesini istedi. İşveren avukatı ise davacının isteklerinin zaman aşımı nedeniyle reddedilmesine, işçini sürekli çalışan olmadığına ve proje bazlı olarak çalıştığına dikkat çekti. Projedeki görevi sona erdiğinde iş akdinin otomatik olarak sonlandığını belirtti.

Mahkeme davayı kabul ederek, davacıya gerekli ücretlerin ödenmesi yönünde karar verdi. İşveren avukatı kararı temyiz etti. Dosyayı tekrardan ele alan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal niteliğinde bir karara imza attı, alacakların varlığının ispat yükünün davacı olduğuna dikkat çekilerek, davacının çalışma olgusu yönünden işyeri kayıtlarına ve tanık beyanlarına dayandığı hatırlatıldı.

Yargıya kararında, “Davacı fazla çalışma yaptığını ve tatil günlerinde çalıştığını somut delillerle kanıtlayamadığından bu taleplerin reddi gerekirken kabulü hatalıdır. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.