1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay’dan İşçiye Kötü Haber
Yargıtay’dan İşçiye Kötü Haber

Yargıtay’dan İşçiye Kötü Haber

Bursa’da, çalıştığı bir şarküteride önlük giymemekte ısrar eden işçi tazminatsız olarak kovuldu.

A+A-

Bursa’da bir marketin şarküteri bölümünde çalışan işçi, iş yerinde giyilmesi gereken kıyafetleri giymeme konusunda ısrarcı davranmasından dolayı işten tazminatsız bir şekilde kovuldu.

İşçi, hemen Bursa 8. İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. İşçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesi talebiyle market işletmecisine dava açtı. Mahkemede savunma yapan işletmeci, işçinin çalıştığı süre boyunca iş yerinde uyulması gereken kurallara uymadığını, işçinin şirkette şarküteri elemanı olarak çalıştığını, “iş yeri taahhütnamesi” imzalatılarak işe başlatıldığını ve iş yerinde giyilmesi gereken kıyafetlerin kendisine teslim edildiğini söyledi.

Davacı, işçinin iş yerine gerekli kıyafetlerle gelmediğini, bundan dolayı işçiyi sözlü olarak uyardığını ancak aynı davranışın devam etmesi üzerine işçi hakkında tutanak tutulduğunu belirtti. Şarküteri bölümünde giyilmesi gereken kıyafetleri, işçinin ısrarla giymediğini vurguladı ve haklı nedenlerden dolayı iş akdini sona erdirdiğini bundan dolayı davanın reddedilmesini istedi.

Mahkeme, işçinin iş akdini sona erdirecek herhangi bir tutum ve davranış içerisinde olmadığını, iş akdinin haksız sebeplerden ötürü feshedildiğini bundan dolayı kıdem ve ihbar tazminatının işçiye ödenmesine karar verdi. Şirket avukatı kararı temyize taşıdı ve davaya Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay, İş Kanunu’nun 25. maddesinin II numaralı bendinin h alt bendinde, işçinin hatırlatıldığı halde görevlerini yapmamakta ısrar etmesi durumunda işverenin haklı nedenlerden dolayı iş akdini sona erdirebileceği hatırlatılarak mahkemenin verdiği kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.