1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay’dan Tarihi Karar! Çocuğa Annenin Soyadı Verilebilir!
Yargıtay’dan Tarihi Karar! Çocuğa Annenin Soyadı Verilebilir!

Yargıtay’dan Tarihi Karar! Çocuğa Annenin Soyadı Verilebilir!

Yargıtay tarafından alınan bir emsal kararla eşinden boşanan kadının çocuğuna soyadını verebileceğine hükmedildi.

A+A-

Boşanmış Kadın Çocuğuna Soyadını Verdi

Yargıtay tarafından bir davada verilen karar emsal niteliği taşıdı. Karara göre eşinden boşanan kadınlar çocuğun velayetinin kendilerinde olması halinde soyadını verebilecekler. Karara konu olan davada eşinden boşanan bir kadın, çocuğunun eğitim yaşamında karşılaştığı güçlükleri gerekçe gösterdi ve çocuğa kendi soyadını vermek için dava açtı. Dava Yargıtay’a taşındı. Yargıtay’dan çıkan karar çocuğun sahip olduğu babasının soyadının, annesinin soyadıyla değiştirilmesi yönünde oldu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Duyurdu

Bu karar Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençkan’ın sosyal medya hesabında yer aldı. Gençkan paylaşımına “Tarihi Kararımız” notunu düştü. Boşanmış bir kadının velayetine sahip olduğu çocuğa kendi soyadını da vermesine hükmettiklerini bildirdi ve kararın gerekçesi hakkında bilgilendirdi. Bu bilgilendirmeye göre B.K. adlı bir kadın eşi Y.İ’den boşandı. Ortak çocuklarının velayeti anneye verildi. Kadın evlenmeden önceki soyadına geçti. Çocuk babasının soyadında kaldı. Kadın mahkemeye başvurarak çocuğuyla soyadlarının farklı olmasından dolay okul yaşamında zorluklar yaşadıklarını gerekçe gösterdi. Davada mahkemeden çocuğuna kendi soyadının verilmesini talep etti.

Mahkeme Kadının Talebini Reddetti

Kadın mahkeme dilekçesinde çocuğuyla farklı soyadları taşımalarından dolayı annesi olduğunu ispat etmek için gerektiğinde nüfus kayıt örneği almak durumunda kaldığını, boşanma belgesini de gösterdiğini söyledi. Çocuğunun da annesiyle aynı soyadında olmak istediği bilgisini de dava dilekçesine ekledi. Çocuğunun soyadının kendi soyadıyla değiştirilmesini istedi. Mahkeme evlilik süresi içinde doğan çocuğun Türk Medeni Kanunu’nun 321. Maddesi gereğince babanın soyadında kaldığını, bunun değişmeyeceğini kararlaştırdı. Kadın bunun üzerine davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay kararı bozarak çocuğun çıkarı için annesinin soyadını alabileceğine hükmetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.