Yargıtay’dan Uyuyan İşçi Kararı!

Geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberde, plastik boya fabrikasında çalışan bir güvenlik görevlisinin sıcağın da etkisi ile uykuya daldığı detayı paylaşılmıştı.

65747
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şirket tarafından soruşturma başlatılan işçinin uykuya dalması ve devriyeye çıkmaması nedeniyle işten kovduğu çalışan, olayı mahkemeye taşımıştı. Mahkeme ise kovulan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği kararını alarak şirketin çalışana para ödemesini kararlaştırmıştı. Olayın yüksek mahkemeye gitmesi ile beraber, işçiye kötü haber Yargıtay’dan geldi. Yüksek mahkeme, mesai saatleri içerisinde uyuyan çalışanların tazminat alamadan kovulmasının önünü açacak emsal bir karar verdi.

Sıcak Etkisi

Boya fabrikasında çalışan bir özel güvenlik görevlisinin sıcak havalar ve kapalı ortamın da etkisiyle uyuyakalması, birçok kişinin de iş güvenliğini tehlikeye attı. İş güvenliğini tehlikeye atma suçundan tazminat ödenmeden kovulan çalışan, bu kararın ardından İş Mahkemesi’ne başvurdu. Kovulan işçi başvurusunda yıllık izin ücreti, genel tatil ücreti, fazla çalışma ücreti, ihbar ve kıdem tazminatının temini gibi nedenlerle mahkemeye dilekçe verdi. Davalı tarafta olan şirket ise denetimlerde aksaklık gördüklerini ve 7 günlük zaman diliminde görevlinin devriyeye çıkmadığını savunarak itiraz etti.

Kötü Haber Geldi

Başvuru yapan işçinin tüm fazla mesai ve genel tatil ücretlerinin ödendiğini belgeleyen şirketin ardından mahkemeden de kötü bir haber geldi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, güvenlik görevlisinin olay gecesi saat 03.30 sularında uyuyakalmasından dolayı işten kovulduğunu hatırlattı. Karar neticesinde de nöbet sırasında uyuyakalma eyleminden dolayı haklı bir fesih sebebi olduğu kararını verdi. Uyuyakalan işçinin tazminatsız kovulmasını haksız bulan mahkeme böylelikle işverenlerin elini güçlendirecek bir detayı da ortaya çıkarmış oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!