1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Yarı Zamanlı Çalışma Nedir? Yarı Zamanlı Çalışmadan Kimler Faydalanır
Yarı Zamanlı Çalışma Nedir? Yarı Zamanlı Çalışmadan Kimler Faydalanır

Yarı Zamanlı Çalışma Nedir? Yarı Zamanlı Çalışmadan Kimler Faydalanır

Çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla ve çocuğun hayatta olması şartıyla, kadın işçi ile üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçileri ilgilendiren yarı zamanlı çalışma nedir? Yarı zamanlı çalışmadan kimler faydalanabilir?

A+A-

Yarı zamanlı ya da kısmi süreli çalışma, İş Kanununa ilişkin çalışma süreleri yönetmeliğinin 6. Maddesinde ve yukarıda belirtilen Yönetmeliğinin tanımlar kısmında, iş yerinde tam süreli iş sözleşmesi ile yapılan emsal çalışmanın üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışmaya denir.

İşçilere tanınan, yarı çalışıp tam ücret alma hakkı 6663 sayılı kanunla, İş Kanununun 74.maddesinde yapılan düzenlemelerle getirilmiştir. Düzenleme uyarınca çocuğu olan veya evlat edinenlere belirli bir süre yarım çalışıp tam ücret alma ve kısmi zamanlı çalışma imkanı tanınmıştır.

Yarı zamanlı çalışmadan kimler faydalanır? Analık izninin bitiminden itibaren, çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla kadın işçi ile üç yaşındaki çocuğu evlat edinen kadın veya erkek çalışanlar, istekleri halinde birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, üçüncü doğumda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilirler. Bu izinden faydalanabilmek için tabi ki çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir. Çoğul doğumlarda bu sürelere 30’ar gün eklenmektedir.

Bu şekilde kullanılan izin işveren tarafından ücretsiz izin olarak sayılır. Çünkü işveren bu izni kullanan işçiye sadece çalıştığı süreyle orantılı olarak ücret öder. Aynı şekilde sigorta primini de çalışılan süre üzerinden öder. Bu durum çalışan açısından ücretsiz izin olmayıp, işçi çalışmadığı süreye ait ücreti yarım çalışma ödeneği olarak İŞKUR’dan alır. Yarım çalışma ödeneği verilen sürelere ait sigorta primi de İŞKUR tarafından ödenir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum