1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Yarım Gün İzin Hakkında Tüm Detaylar
Yarım Gün İzin Hakkında Tüm Detaylar

Yarım Gün İzin Hakkında Tüm Detaylar

Memurlarda Yarım Gün İzin, memur olmadan doğum yapan kadın yarım gün izin alabilir mi? Çoğul gebelikte yarım gün izin, Yarım gün izin talebi nasıl olur? Yarım gün izin süresi nedir? İşte detaylar...

A+A-

My Memur olarak doğum sebebiyle memurlar tarafından alınan izinler ile alakalı bir yazı dizisi başlatmış ve genel manada memurlar tarafından kullanılan doğum öncesi ve doğum sonrası izinler gibi izinlerden analık izni ve süt izni gibi başlıkları detayları ile ele almıştık. Bu haberimizde ise memurlar tarafından kullanılan yarım gün izin konu başlığına değineceğiz.

Memurlara Yarım Gün İzin

Bildiğiniz üzere memurlar ile alakalı birçok konunun ana hatlarına 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu üzerinden erişebiliyoruz. 29 Ocak 2016 tarihinde 6663 sayılı Kanunla 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesine eklenen F fıkrası şu şeklidedir. “Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, isteği hâlinde çocuğun hayatta olması kaydıyla analık izni bitiminde başlamak üzere ayrıca süt izni verilmeksizin birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir. Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir. Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler on iki ay olarak uygulanır… Memurun çalışacağı süreler ilgili kurum tarafından belirlenir.”

Yarım Gün İzin Talebi Nasıl Olur?

Memur, doğum sonrası analık izni süresi bitiminden itibaren yarım gün iznin kullanımı için dilekçe vererek talepte bulunması gerekmektedir. Söz konusu talep, çocuğun hayatta olması kaydıyla kurumca yerine getirilir.

Yarım Gün İzin Süresi Nedir?

Memur anneye yarım gün izin süresi,  doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren birinci doğumda iki ay, ikinci doğumda dört ay, sonraki doğumlarda ise altı aydır. Memur anneye yarım gün izin süresinin tespitinde memurun doğum yapması esas alınır. Memurun yaşayan çocuğunun sayısına göre belirlenmez.

Örnek: Memurun ölü doğum yapmasını müteakip bir çocuğunun doğması ve yarım gün izin talep tarihinde çocuğunun hayatta olması halinde bu memurun yarım gün izin süresi dört aydır.

Yarım Gün İzni Kimler Kullanır?

Yarım gün izin hakkından sadece kadın memur yararlanır. Şimdi birçok kişinin aklına yarım gün izin kullanan memur anne süt izni kullanabilir mi gibi sorular gelebilir. Hemen yanıtlayalım. Memur anneye yarım gün izin süresi verildiği taktirde memur anneye süt izni ayrıca verilmez.

Kadın memur eğer yarım gün izin kullanıyor ise; ve çocuğunun ölümü gibi bir durum söz konusu ise memur anne kalan yarım gün izin süresini kullanmaya devam edemez. Memurun çalışacağı sürelerin başlangıç ve bitiş saati kamu kurum ve kuruluşu tarafından belirlenir.

Memurlar yani memur anneler tarafından kullanılan yarım izin hakkı memurun günlük çalışma süresinin yarısı kadardır. Çalışma süresinde ise 657 sayılı Kanunun 100 üncü maddesi uyarınca belirlenen günlük çalışma süresi ölçüt alınır.

Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde görev yapan ve yarım gün izin hakkından yararlanan memurun çalışma şekli, haftalık yirmi saatlik çalışma süresinin dikkate alınması suretiyle kurumlarınca düzenlenir

Çoğul Gebelikte Yarım Gün İzin

Çoğul doğumlarda yarım gün izin süresine birer ay ilave edilir.

Örnek: Memurun birinci doğumda ikiz çocuğunun olması halinde yarım gün izin süresi üç aydır. Söz konusu memurun ikinci doğumda tekrar ikiz çocuğunun olması halinde ise yarım izin süresi beş aydır.

Çocuğun Engelliliği Halinde Yarım Gün İzin Süresi

Çocuğun engelli doğması halinde yarım gün izin süresi doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren on iki aydır. Doğumdan sonraki 1 yıl içinde çocuğun engellilik durumu fark edilir ve tespit edilirse, memurun yarım gün izin süresi, doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden itibaren on iki aylık sürenin kalan kısmı kadar olacaktır.

Süt İzni Kullanan Memurun Yarım Gün İzin Alması

Süt iznini kullanmayı tercih eden memur, süt izninin kesilerek yarım gün izin hakkını talep etmesi halinde yarım gün izin süresinin kalan kısmı kadar bu izin hakkından yararlanabilir.

Memur Olmadan Doğum Yapan Kadın Yarım Gün İzin Alabilir mi?

Doğum yaptıktan sonra Devlet memurluğuna ataması yapılan kişi, çocuğunun hayatta olması kaydıyla yarım gün izin hakkını talep edebilir. Ancak bu süreçte doğum sonrası analık izninin bitiş tarihi baz alınır ve kalan süre değerlendirilir.

 

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler