1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yasa Onaylanırsa 1999 Öncesi Çalışanlar Yaşa Takılamayacak
Yasa Onaylanırsa 1999 Öncesi Çalışanlar Yaşa Takılamayacak

Yasa Onaylanırsa 1999 Öncesi Çalışanlar Yaşa Takılamayacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT'nin mücadelesi devam ediyor. 1999 yılı itibarıyla değişen kanundan dolayı EYT sorunu ortaya çıktı ve 1999 öncesi çalışanlar da yasaya takıldı. Kanun TBMM'de onaylanırsa sorun çözülecek.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın Emeklilikte Yaşa takılanlarla ilgili açıklamasının ardından EYT için yasa teklifi bekleyenlerin umutları azalmıştı. Fakat Bedelli Askerlik de kesinlikle gündemde değilken, gündeme alındı ve mücadele devam edebilir! Bu kapsamda TBMM'nin açılması ile emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren yasa için özellikle muhalefet partileri büyük mücadele verecek.

Tüketici Başvuru Merkezi TBM, Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman EYT için, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için hazırlanan kanun teklifine işaret etti. 1999 yılından önce sigortalı olarak çalışanlarla ilgili diğer koşulların da sağlanması halinde EYT'lilerin sorununun çözüleceği belirtildi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili kanun teklifinin içeriği nedir! Hazırlanan ve TBMM'ye sunulan kanun teklifi ile Sosyal Güvenlik Kurumu girişi 8 Eylül 1999 ve öncesinde çalışanlar için erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl prim süresinin dolması ile emeklilik için gerekli koşulların sağlanmış olacağı belirtilmektedir.

Peki EYT yasası Meclis'ten geçer mi? Emeklilikte Yaşa Takılanlarla iligli olarak yasa teklifi özellikle MHP tarafından sunulmakta ve mücadele vermektedir. Hükümet ve Milliyetçi Harekat Partisinin aynı ittifak içerisinde seçimlere girdiği ve TBMM'nin açılması ile işbirliğinin sürmesi bekleniyor. Bu kapsamda MHP'nin öne süreceği bu ve buna benzer önemli yasaların kanunlaşması adına hükümetin geri adım atmamasını bekliyoruz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler