Yasalara Uyulmuyor, Bankalar Para Kesmeye Devam Ediyor!

Merkez Bankası tarafından alınan kararlar doğrultusunda, bir banka kendi şubelerine transfer ettiği para için işlem ücreti alamayacaktı.

66010
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fakat son gelen bilgilere göre bu kararlara uyulmadığı tespit edildi. Bursa’da yaşayan bir dernek başkanı bu kurala uyulmadığını gözler önüne serdi.

Daha Önce BDDK Belirliyordu

Finansal alanda tüketicilerle ilgili ücretleri belirlemede BDDK görevli idi. 7 Mart 2020 tarihi ile birlikte BDDK’ya ait bu yetki onlarda alınarak, Merkez Bankası’na verildi. Resmi Gazete’de 31061 sayılı tebliğ ile yürürlüğe giren karar ile birlikte Merkez Bankası, bir bankanın şubelerine yapılan para gönderimlerinde işlem ücreti kesilmesini kaldırdı. Bu karar ile birlikte nisan 2020 ila haziran 2020 arasında havale işlemi ücreti kesintisi yapmayan bankalar, temmuz ayı ile birlikte havale işlemi ücreti kesintisi yapmaya başladı.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Olayı Açığa Çıkardı!

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz ise bu uygulamanın sebepsiz yere askıya alındığını ortaya çıkardı. Dernek Başkanı Sıtkı Yılmaz, derneğin kirasını yatırmak için gittiği banka ATM’sinden havale işlemi yapmak istedi. Fakat bu işlem için 1 lira 5 kuruş kesinti bedeli ile karşılaştı.

ATM’de Sorun Yaşadı

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, kesinti için ATM’ye bozuk para eklemeye çalıştı fakat ATM, kağıt para yatırması için uyarı yapınca kağıt para girişi yapmaya çalışan Yılmaz, bu sefer de bozuk para yok uyarısı ile karşılaştı. Bu şekilde para yatıramayan Sıtkı Yılmaz, aynı işlemi ilerleyen bir kaç gün içerisinde denemeye devam etti. Fakat buna rağmen işlemini gerçekleştiremedi.

İşlem Yapamayınca Bankaya Gitti

İşlemini ATM’den yapamayan Yılmaz, görevlilere durumu bildirdi. Bunun üzerine görevliler işlemini içeriden yapmasını önerdi fakat, içeriden yapacağı işlemin EFT kapsamında olacağını ve 5 liralık bir kesinti ücreti ödemesi gerektiğini öğrendi. Bunun üzerine araştırma yapan Yılmaz, yasaya rağmen yapılan bu hukuksuzluğun yetkililer tarafından denetlenmesini istedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!