1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Yasalaşırsa ALS Hastaları Malul Sayılabilecek
Yasalaşırsa ALS Hastaları Malul Sayılabilecek

Yasalaşırsa ALS Hastaları Malul Sayılabilecek

TBMM Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili tarafından verilen Kanun Teklifi ile Amiyotrofık Lateral Skleroz (ALS) hastalarının malulen emekli olabilmesinin önü açılmış olacak.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur  11 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ile gerekçesini sundu. Kanun Teklifinin yasalaşması durumunda; ALS hastalığı teşhisi halinde çalışma gücü oranını ve nihayet hayatını kaybetmesi kaçınılmaz olan ALS hastalarının malul sayılarak bu dezavantajlı durumun ortadan kaldırılması sağlanmış olacak.

GENEL GEREKÇE

Amiyotrofık Lateral Skleroz (ALS) veya Motor Nöron Hastalığı, sinir hücrelerini tahrip eden, omurilik, beyin sapı ve beyinde hızla ilerleyen bir hastalıktır. Sinir hücrelerinin ölümü nedeniyle ilerleyen kas güçsüzlüğü, kas erimesi ve solunum yetmezliği nedeniyle felç ve ölüme neden olan bu sinir sistemi hastalığına her iki cinste görülmekle birlikte kadınlardan çok erkeklerde rastlanmaktadır.

Hastalığın henüz bilinen bir nedeni ve tedavisi yoktur. Fiziksel yeteneklerini zaman içinde kaybeden ALS hastalan, hastalığın ileri döneminde tamamıyla hareketsiz duruma gelirler. Nefes alma, konuşma, yutma yeteneklerini kaybederler. Tamamen başkasına ve destek cihazlarına bağımlı olarak yaşarlar. Zamanında gerekli tıbbi destek verilmezse genellikle 3-5 yıl içinde solunum ve beslenme yetmezliği nedeniyle kaybedilirler. Gerekli olan solunum cihazı sağlanırsa, nefes borusu ameliyatı (trakeostomi) ve mideden beslenme ameliyatı (PEG) yapılırsa ve uygun bir hasta bakımı verilebilirse, ALS hastası 10 yıldan fazla bir sure yaşatıla-bilir.

ALS hastalığı ilerleyici bir hastalık olduğu için hastada iyileşme olacağı beklenemez. ALS tanısı kesinleşmiş bir hastanın ortalama yüzde 90’ının 1 yıl içinde fiziksel olarak çalışamayacak duruma geldiği göz önüne alındığında, bir an önce emekliliğe sevk edilmesi hasta ve ailesinin lehine olacaktır. Bir kez verilen özürlülük oranı raporu, malulen emeklilik koşulunu sağlıyorsa, bu rapor geçerli sayılmalıdır. Böylece SGK emeklilik işlemlerini hızlandırabilir.

Malulen Emeklilik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda düzenlenmiştir. Malûl sayılma 25’nci maddede; "Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.” şeklinde belirtilmektedir.

Ancak ALS hastalığına teşhis konulduktan sonra geri dönülmesi mümkün olmadığı için çalışma gücündeki kayıp oranının bir önemi kalmamaktadır. Bu nedenle, ALS hastalığı sebebiyle malûl sayılmalarına esas alınacak çalışma gücünün oranı hakkında düzenlemede özel bir açıklama gerekmemektedir.

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ
MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 25- Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60'ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybedenler ile ALS Hastalığı teşhisi Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır. “

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.