Yaşlılara yönelik hizmetlerin geliştirilmesi için yeni proje hazırlandı

ANKARA (AA) - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, yaşlı nüfusun talep ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Yaşlılar için Gündüz ve Evde Bakım Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi (YAGEP) hazırlandı.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Tü...

Daha Fazla Göster

ANKARA (AA) – Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, yaşlı nüfusun talep ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Yaşlılar için Gündüz ve Evde Bakım Hizmetlerinin İyileştirilmesi Projesi (YAGEP) hazırlandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki yaşlı nüfus oranının 2023'te yüzde 10,2, 2030'da yüzde 12,9, 2040'ta yüzde 16,3, 2060'da yüzde 22,6, 2080'de de yüzde 25,6 olacağının tahmin edildiği belirtildi.

Artan yaşlı nüfusun talep ve ihtiyaçlarının karşılanması, yaşlılara yönelik hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla YAGEP'in hazırlandığı kaydedilen açıklamada, projeyle yaşlılara yönelik evde bakım ve gündüz hizmetlerine ilişkin çalışmaların iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve desteklenmesinin hedeflendiği bildirildi.

Açıklamada projede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte Sağlık Bakanlığı, belediyeler, yaşlı bakımı hizmetlerinde çalışan personel, sivil toplum kuruluşları, yaşlılar ve ailelerinin yer aldığı aktarıldı.

– 10 pilot ilde uygulanacak

Açıklamaya göre, uygulama merkezi Ankara olan projenin uygulanacağı pilot iller bölgesel dağılım, yaşlı nüfus oranı ve yaşlılara sunulan hizmetler gibi kriterler çerçevesinde Sinop, Trabzon, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Gaziantep, Sakarya ve Malatya olarak belirlendi.

Proje kapsamında, yaşlılara yönelik 10 gündüz merkezine servis aracı ve malzeme desteği sağlanması, Türkiye'ye özgü ve bölgesel nitelikli yaşlı bakım modeli geliştirilmesi ve bu çerçevede farkındalık etkinliklerinin, çalıştayların ve personel eğitimlerinin düzenlenmesi amaçlanıyor.

Ayrıca, proje çerçevesinde ülke çalışma ziyaretleri ve yaşlı bakım ekonomisi araştırması yapılması, raporlar hazırlanması, yaşlı bakım hizmetleri konusunda etkili koordinasyon ve iş birliği mekanizmasının oluşturulması da planlanıyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilmesi kararlaştırılan proje, 2022'de uygulanmaya başlanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yaşlılara yönelik hizmetlerin geliştirilmesi için yeni proje hazırlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!