1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. Yazılı ile Mülakat Ortalamasının Yüzde 50’şer Uygulanmasına Tepki Var
Yazılı ile Mülakat Ortalamasının Yüzde 50’şer Uygulanmasına Tepki Var

Yazılı ile Mülakat Ortalamasının Yüzde 50’şer Uygulanmasına Tepki Var

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) gerek yönetici atamalarında gerek öğretmen atamalarında mülakat puanının ağırlığını en üst düzeyde tutmasından dolayı sendika ve adayların tepkisi çoğalıyor. Mülakat ya kalkmalı ya da ağırlığı azaltılmalıdır!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atama taslağını hazırladı ve ilgililerin incelemesi için sundu. Yönetmelik taslağına da tepkiler gecikmedi. MEB Yönetici atamaları ile ilgili taslak yönetmeliği yayınladı ve eğitimcilerin görüşlerini topladığı belirtildi.

Taslak yönetmeliğin, aslında şuan uygulanan yönetmelikten pek bir farkı yok. Yönetmelikteki asıl problem MÜLAKATTI, bunu hepimiz biliyoruz, aynı anlayış taslakta da olduğu TES Genel Başkanı İsmail Koncuk tarafından belirtildi.

Koncuk’un açıklamasının tam metni; Tüm eğitimciler yönetmeliğin mülakat yönüne dikkat çekmeleri istendi. Mülakat ve yazılı sınavın %50, % 50 uygulanması kabul edilemediği belirtildi. Çünkü diksiyon, kılık kıyafet ve temsil yönünden mülakat belki sadece %10-15 oranında kabul edilebilir ama yarı yarıya olması asla kabul edilemez.

O halde %85-90 yazılı, % 10-15 mülakat puanı esas alınarak yöneticilik görevlendirmesi yapılmalıdır. Ayrıca yöneticilik görev süresi aynı okulda en az 10-12 yıl olmalı, yer değiştirme bundan sonra gerekirse yapılmalıdır. Yoksa kurum kültürü oluşturmak mümkün olmayacaktır.

Mevcut yönetmelik revize edilmez ve her 4 yılda bir yöneticinin tepesine binmek anlamında uygulamalar ve mülakat aynen devam ettiği sürece, yakın zamanda istekli yönetici bulmak mümkün olmayacak ya da tek özelliği yandaş olmak olan, beceriksiz insanlara meydan terk edilecektir.

MEB ve Hükümet, artık, yönetici atamada sorumluluklarını, ülke geleceği adına, ortaya koymak ve adam gibi bir sistem uygulamak zorundadır. Aksi, liyakatsiz yöneticilere ve buna bağlı olarak, her alanda başarısızlığa mahkum olmak demektir.

Bu arada, kamuyu kokutan, kirleten ve bugün utanmadan liyakatten bahseden, paralel sendikamsı yapının çetevari kadrolaşmasına artık müsade edilmemelidir. Yoksa, yıllardır küstürülen fedakar, hiç bir karşılık beklemeden bu ülkeye hizmet etmek isteyenlerin sevdasını köreltirsiniz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum