Yazılımcı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Günümüzde teknoloji çağında olmamız ile beraber çok sayıda farklı sektörde birçok işkolu karşımıza çıkmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63371
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu iş kollarından biri de son yılların yükselen değerlerinden biri olan yazılımcı olarak bilinmektedir.

Yazılım uzmanları kodlar ve sayılar ile önemli çalışmalar yapan, aynı anda birden fazla sektöre can damarı olan bir meslek grubudur. Özellikle teknoloji ve bilişim sistemlerinin gelişimi ile beraber artık teknolojik aletler kod üzerine kurulu bir hale geldi. İçerisinde, kullananların görmediği fakat ürünleri satışa çıkaran ekibin yazılımcılarının ürettiği sayılar ve kodlar, yeni bir trend olarak gün yüzüne çıktı. Bu bağlamda da, teknolojiyi yakından takip edenler ve ürünlere yepyeni yön vermek isteyenler, yazılımcı olmanın şifrelerini araştırmaya başladı.

Yazılım Nedir?

Yazılım Nedir?
Yazılım Nedir?

Yazılımcıdan önce yazılımın tanımını yapmak gerekirse, günümüzde kullanmakta olduğumuz cep telefonlarından tabletlere, bilgisayarlardan elektronik aletlere kadar her teknolojik ürünün çalışma sistemini belirleyen programlar olarak söylenebilir. Kodlardan oluşan ve program halini alan yazılımlar ile beraber, bilgisayarda kullanılan tüm programlar bu kodlamalardan ibarettir. Cep telefonlarında yüklü olan, oyun, uygulama ve e-dergi gibi pek çok eğlenceli unsur da kodlardan oluşmaktadır. Dünyanın en büyük işletim sistemlerinin başında gelen Windows da yazılımdan ibarettir. Tüm bunlar düşünüldüğü zaman, teknolojiye trend olarak giriş yapan her şey bir kod ve yazılımdan oluşmaktadır. Bu nedenle de yazılımcı olmak isteyen kişi sayısı her geçen gün biraz daha artış göstermeye devam etmektedir.

Yazılımcı Nedir?

Yazılımcılar, üst kısımda da bahsi geçen tüm programların yaratıcılarıdır. Özel kodlarla, detaylarla program ve uygulamaları, tüm teknolojik aletleri daha da kullanışlı bir hale getirirler. Üstelik yazılımlar, sadece teknolojik ürün kategorisinde olan cep telefonu ve bilgisayar için de geçerli değildir. Buzdolapları, çamaşır makineleri ve daha birçok beyaz eşya da, birer yazılımdan oluşur. Tüm bu aletlerin çalışma sistemleri, birer kodlamadan oluşmaktadır. Yazılımcılar, tam da bu noktada karşımıza çıkarak ürünlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Geliştirici veya developer gibi isimlere de sahip olan yazılımcılar, bu sektörde son derece geniş bir iş ağına sahip durumdadır. Elbette ki; bu işi yapabilmek adına da bazı yeterlilikler sahip olmak şarttır. Bu yeterlilikleri karşılayanlar hayallerindeki mesleği yapma imkanı elde etmektedir.

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcı Nasıl Olunur?
Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcı olmak için aslında birden fazla yol bulunmaktadır. Kariyerlerini yazılım alanında sürdürmek isteyenler, temelinde üç farklı noktadan bu sektöre giriş yapabiliyor.

 • Üniversitelerin 2 yıllık ön lisans eğitimi veren bazı bölümleri, yazılımcı olmak isteyenlere gerekli eğitimi vererek bireyleri diploma ile buluşturmaktadır. Meslek lisesi mezunu öğrenciler Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgisayar Programcılığı gibi ön lisans bölümlerini bitirebiliyorlar. Bu öğrencilerin lisede de bilgisayar bölümlerinde eğitim almış olması kendilerine avantaj sağlıyor. 2 yıl üniversite eğitiminin ardından yazılım alanında kendini daha da geliştirmek isteyenler DGS kısa adlı Dikey Geçiş Sınavı ile Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği gibi 4 yıllık ön lisans programlarına geçiş yapabiliyorlar.
 • Yazılımcı olmak için bir diğer yol ise düz lisede sayısal bölüm okuyarak üniversite sınavında 4 yıllık lisans eğitimi veren Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım mühendisliği Bölümlerine geçiş yapmaktır.
 • Başka alanlardan yazılımcılığa geçmek de bir diğer yoldur. Son yıllarda özellikle matematik ve fizik gibi alanlardan yazılıma geçiş yapan kişi sayısı sürekli olarak artış göstermiştir. Sayılarla iç içe olan, sayısal hesaplarla sürekli uğraşan kişiler, şanslarını yazılım mühendisliği alanında denemektedir.   Bilişim sektörüne geçiş yapan bireyler, eğitim almalarının ve çeşitli kursları tamamlamalarının ardından yazılımcı olabiliyor. Bununla beraber yüksek lisans eğitimlerini de yazılım sektöründe yapabiliyorlar.
 • Yazılım alanında sertifika eğitimi veren meslek kurslar yazılımcı olmak isteyenler için farklı bir istihdam kaynağı olabiliyor. Gereken analitik düşünme alt yapısını alan ve matematiksek unsurları başarıyla geçen kişiler, bu kurslardan sertifika almaktadır. Meslekte yer almak adına büyük bir fırsat elde eden yazılımcı adayları, meslek kursları ile birlikte kendilerine farklı bir alternatif yaratmış oluyor.

Bazı yazılımcılar, ek olarak da bu işi freelancer olarak tamamen hobi şeklinde yürütebiliyor. Ek iş veya hobi olarak yürüttükleri sistemde de, online kurslar vasıtasıyla öğrenimlerini tamamlayarak kendilerini geliştirmek adına fırsat elde ediyorlar. Özel sertifikalar alarak belge sahibi olan yazılımcılar, bu sertifikalar ile freelance çalışabilir. Banka veya kamu bünyesinde sadece sertifikaya bağlı olarak çalışma şansları bulunmamaktadır.

Yazılımcıda Olması Gereken Özellikler

Yazılımcıda Olması Gereken Özellikler
Yazılımcıda Olması Gereken Özellikler

Yazılımcılar, sahip oldukları kişisel nitelikler ile mesleki avantaj elde edebilmektedir. Bu sektörde bir gelecek hedefleyenler özellikle yabancı dil konusunda son derece önemli çalışmalar yapmalıdır. Bunun yanı sıra diğer unsurlar da, yazılımcıların başarılı bir kariyer sürdürebilmesi adına kritik etkenler arasında yer almaktadır.

 • Öğrenme Alışkanlığı Edinmek: Yazılımcılar, kendilerini sürekli olarak geliştirmekle yükümlüdür. Bilişim sektöründe yepyeni bir sayfa açabilmek adına yenilikçi bir yapıya sahip olmak kendilerine artı değer katacaktır. Aynı zamanda bu sektörde gelecek hedefleyenlerin sürekli okumaları da, bir başka avantajdır. Teknoloji trendlerini yakından takip ederek kendilerine yepyeni fikirler edinme çabaları ile sektörde avantaj elde etmeleri mümkün bir hale gelmektedir.
 • Yabancı Dil: Özellikle İngilizce, yazılımcılar için olmazsa olmaz başlıklardan biri haline gelmiştir. Sektörde yer alan yazılım programlarında İngilizce dil kullanımı maksimuma yakındır. Bunun yanı sıra, kişiler İngilizce kullanım diline sahip programlamaları da tercih edebilirler. Türkiye’de yeni yeni ön plana çıkmaya başlayan bir sektör olmasından dolayı, kendilerini geliştirmek isteyen yazılımcılar özellikle İngilizce kaynaklar ile yepyeni fikirler yaratma şansına sahip olmaktadır. İngilizce dökümanlar ile birlikte kendilerini geliştiren yazılımcılar bu sayede programlama dillerine daha da hakim olmaktadır.
 • Matematik ve Soyut Düşünce Kavramları: Bilgisayar programları ve uygulamaları, kodlama sistemi sonucunda karşımıza çıkmaktadır. Bu kodlamalarda bulunan tanımlamalar, bilgisayarda yapılacak her şeyin mesajı haline gelmektedir. Algoritmadaki değişimlerden talimat dizilerine kadar, tüm detayları kodlar üzerinden öğrenebiliriz. Bu nedenle yazılımcılar, bir anlamda da soyut düşünce yeteneklerini geliştirerek daha kısa sürede pratik üretimler yapabilmektedir. Sayılarla içli dışlı olunan bir dünyada, hesaplama ve analizler için rakamlarla iyi anlaşmak şarttır. Bu nedenle de matematik yönünün güçlü olması büyük bir artı puandır.
 • Sağlıklı Yaşam ile Düzen: Freelance çalışan yazılımcılar için gece geç saatlere kadar bilgisayarda kodlar ile vakit geçirmek yerine spor, beslenme ve iş üçgeninde bir sistem kurmak, çok daha iyi sonuçlar getirecektir. Beyin fonksiyonlarının maksimum verim ile çalıştığı saatlerde, düzenli bir sistem ile verimin düşmemesi adına çalışma standartları belirlenebilir.

Yazılım Programları Nelerdir?

Yazılım Programları Nelerdir?
Yazılım Programları Nelerdir?

Yazılım programları, yazılımcıların bir veya birden fazlasını seçerek kodlamalar yaptığı uygulamalardır. Dünyanın en popüler programlarını kullanan genel çoğunluk, aşağıdaki seçenekleri değerlendirme şansına sahip olmaktadır.

 • Java
 • PHP
 • Perl
 • Python
 • C#
 • C++,
 • Visual Basic
 • Ruby

Yazılımcılar için İş Olanakları Nelerdir?

Yazılımlarla ilgilenen Yazılım Mühendisliği bir balım dalıdır ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre yazılımın gereksinimlerinin, tasarımını ve alt yapılarını inceler. Sonuç olarak da programlama dillerinin kullanarak oluşturdukları sistemi meydana getirirler. Alanında iyi olan birçok mühendis son kullanıcı profillerini de hesaba katarak yazılım alanında yeni dizaynlar veya kullanıcı ihtiyacına yönelik çözüm iyileştirmesi yapar.

Aslında günümüzde kullandığımız akıllı cihazlar, televizyonlar ve otomobiller de yazılım bilimi aracılığıyla yazılım mühendisleri ile meydana gelmektedir. Mühendisler sayesinde de teknoloji son derece kullanıcıya göre ayarlanarak kolay ve hızlı hale getirilmektedir.

Yazılım mühendisliği bölümü bilgisayar sitemlerinin dahil olduğu hemen hemen her yerde çalışma imkanlarına sahiptir. Otomativ sektöründen telekomünikasyona, bankacılık sektöründen hastane gibi pek çok alanda işlerinin sergileyebilirler. Yazılım mühendislerinin en çok çalıştığı iş alanları ise;

 • Test, programcılık,
 • İş analistleri,
 • Proje yönetmenliği
 • Veri tabanı uzmanlığı.

Ülkemizde en çok yatırımın gerçekleştiği sektör olan yazılım mühendisliğinin iş imkanları giderek de artacaktır.

Yazılımcılara Yönelik Kolay Diller Nelerdir?

Kullanıcılar için arayüzlerinde uygulamaların ilerletilmesi amacıyla ve web sitelerin meydana getirilmesinde ya da dosya yazımlarında ve okumalarında kullanılan yazılım dilleri kullanılacakları alanlara göre daha kapsamlı ya da komplike bir duruma gelebiliyor. En çok kullanılan yaygın yazılım dilleri;

 • HTML: Basit diller arasında yer alan HTML, bir web sitesini ya da uygulamasını kodlamak için CSS’nin yardımına gerek duyar.
 • CSS: HTML ile birlikte kullanılan CSS, basit kodlama dillerinden sayılır. HTML ve CSS ile kodlanacak olan sistemin kullanılabilmesi için de PHP yazılım diline ihtiyaç duyulur.
 • PHP: Sunucu üzerinden çalışan yazılım dili olan PHP, HTML ve CSS gibi kodların diğer yazılım dilleriyle birleşerek internet sitesinin kullanıcı tarafından görüntülenebilmesi için gereken önemli bir araç olarak görülür.
 • ASP: web sayfalarındaki içerikleri düzenlemede aktif olmayı amaçlayan ASP, Microsoft tarafından geliştirilmiştir.
 • Visual Basic: Kullanıcı ara yüzüne sahip ve yazılım yapmak amacıyla kullanılan yazılım dili Visual Basic, Java ve C# dillerine göre başlangıç seviyesinde kabul edilmiştir.
 • Java: Yazılım dili nesne tabanlıdır ve genellikle kullanıcı ara birimine sahip programları geliştirmek için kullanılır.
 • C#: Ara birimlerin tasarlanmasında tercih edilen yazılım dili, öğrenilmesi gereken diller arasındadır.
 • C++: En yaygın programlama dillerinden biridir ve C++ aslında C yazılımının eklentisidir.
 • Python: Web programlama, uygulama programlama ya da sistem programlama gibi çoklu kullanıma uygun yapısı olan yazılım, 2. ve 3. dilleri de öğrenmeyi destekler.

Kursa Giderek Yazılımcı Olunur Mu?

Bazı kişiler 4 yıllık üniversiteye giderek öğrenmek yerine kısa sürede tanımlanmış kursları tercih edebilir. Ancak bu tarz kurslar bitirildiğinde başlangıç seviyesinde olan bir yazılımcıyla aynı niteliklere sahip olunur. Kurslar kariyerleri için farklı bir alanda devam etmek isteyenler için daha ideal bir çözümdür.

3-6 ay aralıklarında süren kurslardan mezun olunduğunda yapabilecekleriniz; basit bir web sitesini veri tabanı ile ilişkilendirmek olur. Sonuç olarak size başlangıç seviyesinde bir getirisi olur.

Yazılımcılar Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılımcılar Ne Kadar Maaş Alır?
Yazılımcılar Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılımcılar, devlet bünyesinde çalışma şansına sahip olduğu gibi özel sektörde veya freelance olarak da çalışma imkanını karşılarında bulmaktadır. Devlet çatısı altında çalışmak adına KPSS giriş şartı ve üniversite mezuniyeti aranmaktadır. Bunların yanı sıra ilandan ilana değişen farklı yeterlilikler de mevcut durumdadır.

Kamuda yazılımcı olarak çalışan kişilerin aldığı maaşlar çalıştıkları kuruma ve kademeye göre değişmektedir. 6.000 liradan başlayıp yükselen maaşlar almaktadırlar.

Özel sektörde yeni mezun bir yazılımcı için ortalama 3.000 lira ile 3.500 lira civarında maaş alırlar.  

Kendi işini yapan yazılımcıların kazançları ise proje bazında değişiklik gösterir.

Sanatçı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
4
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yazılımcı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!