YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar!

ÖSYM tarafından her yıl, yılda birkaç kez düzenlenen, Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDS), birçok insanın merak ettiği sınavlardan biridir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65038
Daha Fazla Göster

YDS Nedir? YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar!

YDS Nedir? YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar!
YDS Nedir? YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar!

YDS’nin açılımı, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’dır. 4 Ocak 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kararı ile yapılmaya başlanan bir sınavdır. YDS, ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Sınava katılan kişinin yabancı dil yeterliliğini ölçmeye yönelik gerçekleştirilen YDS, birçok alanda kullanılan bir sınav olmuştur.

Eskiden yapılan ÜDS, KPSS Yabancı Dil ve KPDS dil sınavları, YDS’nin getirilmesi ile kaldırılmış ve dil sınavı tek bir sınav halinde yapılmaya başlanmıştır. Okuma, anlama, gramer ve kelime bilgisine dayanan ve bu alanlardaki bilgileri ölçen sınav, YDS olmuştur. Birçok alanda kullanılan YDS puanı, okuldan işe, akademik kariyerden, yurtdışı görevlendirmelerine kadar birçok farklı alanda işimize yarayan bir sınavdır.

YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?
YDS Başvurusu Nasıl Yapılır?

YDS başvuruları elektronik ortamda alınmaktadır. Sınava girecek adayların izlemesi gereken yollar şöyle belirlenmiştir:

 • YDS sınavına girecek adayın, Kılavuz ve Aday Başvuru Formunu, başvuru zamanı geçmeden önce ÖSYM’nin internet sitesinde doldurması gerekmektedir.
 • Aday, kayıtlarda bir fotoğrafı bulunmuyor ise başvuru merkezlerine giderek başvurusunu yaptırmalıdır.
 • Sistemde fotoğrafı bulunan adaylar, başvurularını sınav merkezlerine gitmeye gerek kalmadan, internet üzerinden gerçekleştirebilirler. İsterlerse başvuru merkezlerinde de başvurularını yapabilirler.
 • Adayların fotoğraflarının geçerli olması için son 50 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru merkezinde çekilmiş fotoğraflar geçerli fotoğraflar olarak değerlendirilmektedir.
 • Adaylar sınav kılavuzunda yer alan maddeler uyarınca Aday Başvuru Formunu doldurmalıdır.

Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

YDS, sonuçları açıklandıktan itibaren, beş yıl içerisinde kullanılabilen bir sınav puanı elde edilmesini sağlar. Adaylar bu sınavdan aldıkları puanı beş yıl içerisinde kullanabilirler ancak beş yılın sonunda tekrar sınava girerek YDS puanı almak zorundadırlar. Kamu kurumlarında çalışanlar eğer dil tazminatı alıyorlarsa, sınavın üzerinden geçen beş yıl sonunda tazminat bir aşağı seviye çekilerek ödeme yapılmaya devam edilir.

Kimler YDS’ye Girebilir?

YDS’ye girmek için herhangi bir zorunluk ya da şart yoktur. Her isteyen bu dil sınavına girebilir. YDS sınavına girmeleri mecburi olan kişilerin bu sınav puanına ihtiyaç duydukları alan ise şöyle sıralanabilir:

 • Doktora, doçentlik ve sanat alanlarında yeterlilik almak isteyenler,
 • Lisans eğitimlerini tamamlayıp, yüksek lisans yapmak isteyen kişiler,
 • Lisans derecesinde son yılda olan ve akademik kariyer düşünen kişiler,
 • Kamu kurumlarında çalışan, yurtdışı görevlendirmelerinde bulunacak olan kişiler ve dil tazminatı almak isteyen kişiler,
 • Tıp lisansını tamamlayan ve uzmanlık sınavı olan TUS’a girmek isteyen kişiler
 • Diş Hekimliği lisansından mezun olup uzman olmak için DUS’a girecek olan kişiler,
 • KPSS’ye giren ve çalışılacak kurumun yabancı dil sınavı istediği kişiler,
 • Herhangi bir yerde kullanma durumları olmasa bile kendi yeterliliğini görmek isteyen kişiler de YDS’ye girebilirler.

YDS Sınavı Yılda Kaç Kez Yapılır?

YDS sınavı, bir senede toplam üç kez yapılmaktadır. Bunlar;

 • İlkbahar da yapılan YDS 1,
 • Sonbaharda yapılan YDS 2,
 • Kışın yapılan YDS 3.

Bunun yanında online olarak yapılan e- YDS ise birkaç yıl önce yapılmaya başlanmıştır. YDS’nin yılda birden fazla kez yapılması ile uzun süre beklemeden istenilen dönemde sınava girme imkanı adaylara sunulmuş olur. YDS 1 ve YDS 2 sınavlarında birbirinden farklı birçok dilde sınav gerçekleşmektedir. Genel olarak insanlar yabancı dil sınavı dendiğinde sadece İngilizce sınavı olarak düşünür fakat YDS, içerisinde birden farklı dilde sınavı bulunduran bir dil yeterlilik sınavıdır. Adaylar kendi istekleri doğrultusunda istedikleri dilin sınavına girerler ve yeteneklerini sergilerler.

YDS’de Hangi Dillerin Sınavı Vardır?

ÖSYM tarafından düzenlenen YDS, merkezi dil sınavıdır. YDS yılda birkaç kez, tek oturum şeklinde yapılmaktadır. YDS, sınava giren kişilerin dil bilgisini, gramerini, okuma ve anlama yetisini, ayrıca kelime bilgisini ölçmek için yapılan bir sınavdır.

YDS İlkbahar Sınavı (YDS 1); içerisinde Arapça, Hollandaca, Bulgarca, İspanyolca, Danimarkaca, Fransızca, İtalyanca, Farsça, Almanca, Gürcüce, İngilizce, Çince, Rusça, Japonca, Korece, Ermenice, Macarca, Portekizce, Lehçe, Yunanca, Romence, Sırpça, Ukraynaca dillerini kapsayan bir sınavdır.

YDS Sonbahar Sınavı (YDS 2); Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça ve İngilizce dillerini kapsayan bir sınavdır.

YDS’de Kaç Soru Var?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (YDS), toplamda 80 soru sorulur. Adayların yabancı dil bilgisini ölçmeye yönelik olarak gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi ile ilgili paragraf ve çoktan seçmeli soruların bulunduğu YDS, 150 dakikalık bir sınavdır.

YDS’de çoklu bilgi ölçen 80 sorunun, 150 dakika içinde çözülmesi beklenmektedir. YDS’de her sorunun puanı 1,25 değerindedir. Tüm doğru yapılan soruların sayısı ile 1,25 değerinin çarpılması ile YDS puanı hesaplanır. Örneğin 80 soru içerisinde 60 soruya doğru cevap verilir ise 60 doğru, 1,25 ile çarpılır ve YDS puanı 75 olarak belirlenir.

YDS Nerelerde Geçerlidir?

YDS puanı ülkemizde birçok alanda kullanılmaktadır. Akademik kariyer düşünenler, kamu çalışanları, uzmanlık eğitimi almak isteyenler YDS’ye girerler. YDS puanının geçerli olduğu birçok üniversite akademik kariyer isteyen kişilere bu sınavı zorunlu tutar. Ayrıca alanında uzmanlık almak isteyen tıp ve diş hekimliği mezunlarının da YDS puanına ihtiyacı vardır. Bunun yanında yurtdışı görevlendirmeleri bulunan kamu ve kuruluşlarında çalışan kişilerden, yabancı dil yeterliliğini anlamak üzere YDS puanı istenmektedir.

YDS için Ücret Ödenmesi Gerekiyor Mu?

YDS İçin Ücret Ödenmesi Gerekiyor Mu?
YDS İçin Ücret Ödenmesi Gerekiyor Mu?

YDS için ücret ödemek zorunludur. Birkaç yılda bir ücretlerde artış meydana gelir. Ancak en son belirlenen Yabancı Dil Bilgisi Yeterlilik Sınavı ücreti, 120 lira olmuştur. Son başvuru tarihine kadar ödeme işleminin, ÖSYM’nin belirlediği bankalara yapılması gerekmektedir. Başvuru tarihine kadar ücret yatırmayan adaylar sınava giremezler. Sınava girmek için bir sonraki dönem gerçekleşecek YDS’yi beklemek durumunda kalırlar.

YDS Ödemeleri Hangi Bankalara Yapılır?

YDS Ödemeleri Hangi Bankalara Yapılır?
YDS Ödemeleri Hangi Bankalara Yapılır?

YDS’ye girebilmek için başvuru yaptıktan sonra bankalara gereken ücretin ödenmesi gerekmektedir. YDS ödemelerinin yapılması gereken, ÖSYM tarafından belirlenen bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
 • Albaraka Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • İNG Bank’ın tüm şubeleri, internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM’leri (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve tüm şubeleri
 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM’leri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YDS Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!