YDS Ne Zaman Yapılıyor?

Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil sınavı (ÜDS), KPSS, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) gibi yabancı dil sınavlarının kaldırılmasıyla beraber yerine Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) getirilmiştir.

65323
Daha Fazla Göster

YDS Ne Zaman Yapılıyor?

YDS Ne Zaman Yapılıyor?
YDS Ne Zaman Yapılıyor?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yukarıdaki tüm sınavların ortak sınavı olarak gerçekleşmektedir.

YDS sınava girecek bireylerin, yabancı dil bilgisini, okuma-anlama, gramer bilgisini ölçen çoktan seçmeli test olarak gerçekleştirilen Yabancı Dil Bilgisi Seviye tespit sınavıdır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 4 Ocak 2013 tarihinden itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılmaktadır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı tüm büyük şehirlerde girilmektedir. Tüm Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) hakkındaki güncel bilgileri sitemizi takip ederek okuyabilirsiniz.

YDS Sınavına Kimler Girebilir?

 • Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) ya da Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sınavlarına girecek tüm adaylar başvuru yapıp sınava girebilmektedir.
 • Özel sektörde çalışan bazı meslek grupları (Bankacı, Finans Uzmanı gibi) meslek alanında yükselmek ve iş yerinin isteği üzerine bu sınava başvuru yapabilmektedir.
 • Üniversitelerde Doktora ve Doçentlik üzerine yeterlilik sağlamak isteyen adaylar girebilmektedir.
 • Kamu kuruluşlarında çalışan bireylerin dil yeterlilik durumunu öğrenmek ya da yurtdışı görevlendirmelerinde yer almak adına bu sınava girip yabancı dil bilgisi seviyesi öğrenilmektedir.
 • Üniversitelerde lisans programlarında yer alan 4. sınıf veya 3.sınıf olan öğrenciler yüksek lisans daha sonrasında doktora programlarına devam etmek isteyen öğrenciler de bu sınava girebilmektedir.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Ücreti Ne Kadar ve Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

YDS Ücreti Ne Kadar ve Ödemeler Nasıl Yapılıyor?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Ücreti Ne Kadar ve Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Başvurular ve geç başvurular Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başvuru ekranından yapılmaktadır. Sınava girecek olanlar adaylar, aday şifresiyle birlikte giriş yaptıktan sonra başvurular ekranına ulaşabilmektedir.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı başvuru ücreti Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından belirlenen ücret 130 TL olarak bilinmektedir. YDS sınavı başvurularını kaçıran adaylar için ise geç başvuru olarak ÖSYM’nin sitesinden başvurularını tamamlayabilir. Geç başvuru yapan adaylar ücret olarak biraz daha fazla ücret ödemektedir. Bu ücret ise 195 TL olarak bilinmekle beraber ücreti yatırdıktan sonra sınava girmeye hak kazanmaktadır. Ücretler, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı başvuruların açılmasıyla birlikte Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” kısmından banka kartı ya da kredi kartı ile başvuru süresi boyunca ödemeler gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte banka veya internet bankacılığı kullanarak da sınav ücreti yatırılmaktadır.

YDS 1’de Hangi Diller Var? Ne Zaman?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı  yılda 2 kez sınav olarak gerçekleşmektedir. Bu sınavlar Nisan ve Ekim aylarında yapılmaktadır. YDS 1 Nisan ayında gerçekleşmektedir.

Nisan dönemi sınavlarında yer alan diller ise; Almanca, İngilizce, Çince, Fransızca, Bulgarca, Farsça, Arapça, Ermenice, Gürcüce, Hollandaca, Lehçe, İspanyolca, Korece, Japonca, İtalyanca, Yunanca, Macarca, Rusça, Sırpça, Rumence, Portekizce, Ukraynaca ve Danimarka dillerinde yapılmaktadır.

YDS 2’de Hangi Diller Var? Ne Zaman?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2  ise Ekim ayı döneminde gerçekleşir. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2 sınavında yer alan diller ise; İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça ve Fransızca dillerinde yapılmaktadır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2018 tarihinden itibaren sene de 3 kez yapılmaktaydı. 2020 yılında yeni güncellenen sınav takvimiyle birlikte Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavları artık yılda 2 kez yapılması planlanmıştır. Bunlar; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 1 ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2 olmak üzere iki sınav grubu bulunmaktadır.  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit  1 sınavı İlkbahar da yani Nisan ayında gerçekleşmektedir. Sonuçları ise Mayıs ayı itibariyle açıklanmaktadır. YDS 2 Sınavı ise Sonbahar da yani Ekim ayında sınav gerçekleşmektedir. Sonuçları ise Kasım ayın da açıklanmaktadır.

Fakat yaşanılan salgın hastalık sebebi ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından kararlaştırılan son dakika alınan kararlarda bu yıl Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı bir kez yapılması planlanmaktadır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı kararlaştırılan tarihi ise 27 Eylül 2020 olarak açıklanmaktadır. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı girecek olan tüm adaylar sitemizde yer alan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı  ile ilgili tüm güncel bilgileri yakından takip edebilmektedir

En Az Kaç Puan Alınması Gerekiyor?

 • Sanat ve doktora yeterlilik alanında başvuru yapacak adaylar için: en az 50 puan almak gerekmektedir.
 • Öğretim üyesi alanı dışında öğretim elemanı kadrolarında yer almak için en az 50 puan almak gerekmektedir.
 • Doçent olmak isteyen adaylar ise puan tablosunda 100 üzerinden en az 65 puan almak gerekmektedir.
 • Öğretim elemanı kadrolarına girecek adaylar ise kadroya girmek istediği Üniversitede Yabancı dil kullanılıyor ise puanlama da en az 80 puan almak gerekmektedir.
 • Diğer kadrolar için alınması gereken puanlar kurumlar tarafından belirlenmektedir. Yabancı dil bilgisinden yararlanmak isteyen adaylar için gerekli puanlar çalıştıkları kurumlar ya da firmalar tarafından belirlenmektedir.

YDS Puan Seviyeleri Nelerdir? YDS Puanı Harf Karşılığı Nedir?

YDS Puan Seviyeleri Nelerdir? YDS Puanı Harf Karşılığı Nedir?
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı  Puan Seviyeleri Nelerdir? Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Puanı Harf Karşılığı Nedir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı alınan her bir puanın puan tablosunda belirli karşılığı bulunmaktadır. Puan tablosunun karşılığında harfler (A, B, C, D, E) olarak seviyeler belirlenmektedir.

Kamu kuruluşlarında ya da özel kurumlarda çalışan veya bu kurumlara başvuru yapmak isteyen adaylar için bu seviyeler talep edilmektedir.

Bazı özel kurum ya da kamu kuruşlarında Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı alınan puanların harf seviyesi talep edilirken bazı kuruluşlarda ise alınan puanın harf seviyesi önem arz etmemektedir. A en iyi seviye olarak belirlenirken C orta düzey, E ise en düşük seviye olarak kabul edilmektedir.

Tüm adaylar için geçerli olmak üzere; Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından alından puanlar 100 üzerinden harf seviye karşılığı şu şekilde belirlenmektedir.

 • 90 -100 arasında alınan puanlar (A) seviyesi,
 • 80 -89 arasında alınan puanlar (B) seviyesi,
 • 70 -79 arasında alınan puanlar (C) seviyesi,
 • 60 -69 arasında alınan puanlar (D) seviyesi,
 • 50 -59 arasında alınan puanlar (E) seviyesi olarak kabul edilmektedir.

YDS Sınavında Sorulan Sorular Nelerdir?

YDS Sınavında Sorulan Sorular Nelerdir?
YDS Sınavında Sorulan Sorular Nelerdir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı  yer alan sorular ve soru sayıları konular üzerinden farklılık göstermektedir. Sorulan sorular genel olarak şu şekilde olduğu görülmektedir. Kelime, yüklem, edat, bağlaç ve sıfat cümleciği gibi diğer gramer sorularının da yer aldığı görülmektedir.

Diğer sorular ise genellikle cümle tamamlama, paragraf tamamlama, çeviri sorularını içermektedir. İngilizceden Türkçeye, Türkçeden İngilizceye olacak şekilde sorular sorularak İngilizce çeviri bilgisi ölçülmektedir. Cümle soruları, diyalog tamamlama, son olarak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ilgisiz cümle soruları adaylara sorulmaktadır.

E-YDS Nedir? YDS ile Farkı Nedir?

YDS ve e-YDS arasında en önemli fark sınava giriş materyallerinin farklı olmasıdır. e-YDS sınavına giren adayların bilgisayar üzerinden sınavını gerçekleştirirken YDS Sınavına giren adayların kağıt üzerinden sınavı gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Sınav ortamların farklılığı dışında iki sınav arasında farkın olmadığı bilinmektedir.

Sınav süreleri, sınav soruları, Sınav soru dağılımı, sonuçların geçerlilik durumları gibi birçok konunun ortak olduğu iki sınavın da tamamen aynı olduğu görülmektedir.

Kısaca YDS ve e-YDS Tamamen aynı sınavlardır ve birbirlerine eşdeğerdir. e-YDS ve YDS sınavı arasında geçerlilik farkı yoktur. Sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ve e-YDS arasından teknik farklılıkların olduğu bilinmektedir.

KPSS Başvurusunu Mezun Olmayanlar Yapabilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YDS Ne Zaman Yapılıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!