Yeni Araştırma! O Kan Grubu Koronavirüsü Daha Hafif Geçiriyor!

Avrupa’da binlerce sağlıklı kişi ve hasta üzerinde bir araştırma yapıldı.

63088
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kan Grubu A Olanlar Dikkat!

Avrupa’da yapılan bir araştırma sonuçlarından yeni tip koronavirüs covid-19’un hangi kan grupları üzerinde daha çok etki ettiği öğrenildi. Araştırmaya binlerce hasta ve sağlıklı birey dahil edildi. Sonuçlardan A kan gruplarının 0 kan gruplarına göre covid-19 hastalığını daha ağır geçirdikleri öğrenildi. New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlanan araştırma sonuçları dikkat çekti. Bilim insanları tarafından yapılan binlerce hastanın genleri arasındaki karşılaştırmadan A gurubu kana sahip olanların diğerlerine göre daha riskli grup olduğu ortaya çıktı.

0 Kan Gruplarının Hastalığı Ağır Geçirme Olasılığı Düşük

Yapılan açıklamada bilim insanlarının 6 farklı gendeki varyasyonları covid-19 ile ilişkilendirerek araştırdıkları, kan grubu ve hastalık riski arasındaki bağlantının bu şekilde kurulduğu belirtildi. Araştırmaya katılan Wisconsin Tıp Fakültesi doktorlarından Parameswar Hari bir açıklama yaparak kan grubu 0 olanların vücuda giren bazı proteinleri yabancı olarak algılama kabiliyetlerinin aha güçlü olduğunu, bu proteinlerin covid-19 aldı virüsün yüzeyinde de bulunduğunu söyledi. Bu nedenle 0 kan gruplarının SARS virüsünde olduğu gibi covid-19 geçirme olasılıklarının da düşük olduğunu söyledi.

Çin’deki Araştırma Tam Tersini Ortaya Koymuştu

Araştırma raporunda konuya dair daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılmasının gerekliliğine dikkat çekildi. Daha önce Çin’de koronavirüs hastaları üzerinde bir araştırma yapılmış ve A grubu hastalarda bu hastalığın görülme olasılığının düşük olduğu açıklanmıştı. Aynı araştırmada A gruplarının cobid-19’a yakalansa bile diğer kan gruplarına göre daha fazla direnç gösterdiği belirtilmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!