1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yeni Askerlik Sistemi İle Subay-Astsubay-Uzman Erbaş Alımlarında Önemli Değişiklik
Yeni Askerlik Sistemi İle Subay-Astsubay-Uzman Erbaş Alımlarında Önemli Değişiklik

Yeni Askerlik Sistemi İle Subay-Astsubay-Uzman Erbaş Alımlarında Önemli Değişiklik

Yeni Asker Alma Kanun Teklifi TBMM’de görüşülmeye başlandı. Asker alma sisteminde yapılacak değişiklikler TSK, MSB subay, astsubay, uzman erbaş alımlarını da büyük oranda etkileyecek. İşte yeni sistemden önemli detaylar!

A+A-

12 Haziran 2019 tarihi itibarıyla TBMM’de yeni asker alma sisteminde çok önemli detaylar ortaya çıktı. My Memur olarak TBMM’de yapılan görüşmeleri ayrıntılı olarak inceledik ve TSK’ya subay, astsubay, uzman erbaş alımlarında uygulanacak yeni yöntem, usul ve esaslara dair detayları hazırladık. İşte yeni askerlik sisteminde öne çıkan ve çıkacak olan askeri personel alımlarındaki uygulamalar:

ASKERİ PERSONEL ALIMLARINDA EK PUAN UYGULAMASI

Millî Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklama: Zamanında askere giderek askerlik yükümlülüğünü er veya erbaş olarak yerine getiren yükümlüye askerlik sonrası, asker öğrenci, dış kaynaktan muvazzaf subay-astsubay, sözleşmeli subay-astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş-er temininde ek puan verilmesi uygulaması getirilmektedir. Böylece, askerliğini yapanlar askerliğini yapmayanlara kıyasla askerlik mesleğine öncelikli alınacaktır. Bu şekilde askerlik mesleğine alınanların beş dakikalık bir mülakatla alınan personelden çok daha uyumlu olacağı, askerlik sistemine uyum göstereceğine hiç şüphe yoktur.

ASKERDE KALMAK İSTEYENLERE İLAVE 20-25 PUAN

Ak Parti Grubu Adına Osmaniye milletvekili İsmail Kaya tarafından yapılan açıklama: Vatani görevini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlarımızdan askeriyede kalmak isteyenlere uzman erbaş, astsubay, subay alımları için sınav tam notunun yüzde 20’sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksekokul mezunları için, yani teknik elemanlara ise yüzde 25’e kadar ilave puan verilebilecek. Bunun amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin personel alımında bir yıl süreyle eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek kaynaklarını en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNİN NET BİR ŞEKİLDE ANLAŞILMASI İÇİN KISACA ÖZETİ

Ak Parti Grubu Adına Osmaniye milletvekili İsmail Kaya: Zorunlu hizmet süresini erbaş ve erler için 6 aya düşürüyoruz. Bu durum yedek subay ve yedek astsubayları için ise 12 aydır. Er ve erbaşlardan istekli olanlar disiplin amirleri tarafından uygun görülmesi hâlinde ikinci altı aylık dönemde asgari ücret üzerinden harçlık alarak altı ay daha askerlik hizmetine devam edebilecekler.

Bedelli askerlik kalıcı hâle getiriliyor. Her yıl “Bedelli askerlik çıkacak mı?” beklentisi ortadan kalkıyor. Bedelli askerlik için ödenecek ücret bir asteğmen maaşının 6 katı olarak belirlendi.

Dövizli askerlikte ise bu bedel 4 bin 500 Euro olarak belirlenmiş olup yurt dışındaki vatandaşlarımız uzaktan eğitimle vatani görevlerini tamamlayabiliyorlar.

Bir ay temel eğitim herkes için zorunlu hâle getiriliyor. Bedelli askerlikten faydalananlar da bu bir aylık temel eğitimi almak zorundalar.

ASKERLİK, BEDELLİ ASKERLİK YAŞI (MEZUNİYETLERE GÖRE)

Askerlik çağı 20 yaşında başlıyor. Bedelli askerlikten faydalanmak için erteleme yaş sınırı lise mezunlarında 22, meslek lisesi mezunlarında 25, meslek yüksek okullarında ve lisans mezunlarında 28, yüksek lisansta 32, doktora, tıp ve sporcularda ise 35’tir. Yine yeni sistemde ilk defa meslek yüksek okulu mezunlarına yedek astsubay olarak vatani görevini yapma imkânı veriliyor.

Mevcut yasada meslek yüksek okul mezunları ilkokul mezunlarıyla aynı statüde değerlendirildikleri için bu yüzden gençlerimiz kısa dönem askerlikten faydalanma adına kendi mesleklerini yapamıyorlar, mutlaka dört yıllık bir fakülte bitirmenin derdine düşüyorlardı. Şimdi, yedek astsubaylık tercihinde bulunarak iki ay temel eğitimin ardından on ay astsubay maaşı alarak vatani görevlerini tamamlayabilecekler.

Ayrıca, vatani görevini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlarımızdan askeriyede kalmak isteyenlere uzman erbaş, astsubay, subay alımları için sınav tam notunun yüzde 20’sine kadar ilave puan, meslek lisesi mezunları ve yüksek okul mezunları için, yani teknik elemanlara ise yüzde 25’e kadar ilave puan verilebilecek. Bunun amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin personel alımında bir yıl süreyle eğittiği ve yatırım yaptığı insan gücünü muhafaza ederek kaynaklarını en etkin şekilde kullanmak istemesindendir.

Bu yasayla, ilk defa askerliğini er ve erbaş olarak yapanlara Toplu Konut İdaresinin yaptığı konutların tahsisinde kendi üzerine kayıtlı konut olmayanlar için öncelikli olarak istifade edebilme hakkı da tanınıyor.

Askerlik döneminde geçen süre için SSK priminin ilgili Bakanlık tarafından ödenmesi ilk defa bu yasayla vatani görevini yapacak er ve erbaşlarımıza tanınıyor.

Yine, er ve erbaşlardan muhtaç asker ailelerine yapılan yardım miktarı da artırılıyor. Hizmette geçen süre içinde kamunun ve belediyelerin işlettiği deniz ve şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanabildikleri gibi, müze ve ören yeri gibi yerlerden de ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar.

Turizm ve tarım işçisi olarak çalışan vatandaşlarımızın askere sevkinde mesleklerine uygun sınıflandırma yapılarak ve istedikleri gibi, çalışma sezonlarının dışında kalan celp dönemlerinde askere gidebilme imkânı sağlamaktadır. İlk defa yeni çıkacak olan Askeralma Kanunu’nda mevsimlik işçilere ve turizm sektöründe çalışan er ve erbaşlara kendi sezonlarının dışında da askerlik yapabilme imkânı tanımasıyla da gençlerimize bir kolaylık sağlıyor.

ER VE ERBAŞLARA ÖDENECEK HARÇLIK ve MAAŞLAR BEDELLİ VE DÖVİZLİ ASKERLİKTEN KARŞILANACAK

Er ve erbaşlara ödenen harçlığın, yedek astsubay ve yedek subaylara ödenen maaşın bedelli askerlik ve dövizli askerlikten elde edilen gelirle karşılanması beklenmektedir; yani sistem kendi içerisinde döngüsünü sağlamaktadır açıklaması yapıldı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler