1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Yeni Bir KHK ile Merkezi Memur Ataması için 40 Bin Kadro Talebi
Yeni Bir KHK ile Merkezi Memur Ataması için 40 Bin Kadro Talebi

Yeni Bir KHK ile Merkezi Memur Ataması için 40 Bin Kadro Talebi

694 sayılı KHK ile kamuya 38 bin 984 kadro ihdası gerçekleşmesinin ardından yeni bir KHK daha yayımlanarak milyonlarca KPSS adayının gönlü alınmalıdır. Kamudan 150 binden fazla ihraç var ama merkezi atama 5 bini geçmiyor!

A+A-

25 Ağustos itibarıyla iki yeni KHK yayımlanmış ve 694 sayılı OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, Adalet Bakanlığı ile birçok kamu kurum ve kuruluşuna kadrolar ihdas edildi. EGM 13 bin kadroyu şimdiden kullandı ve toplam ihdas edilen 14 bin 500 bekçi alımı için de ilanlar bekleniyor.

 

Yeni bir KHK neden KPSS mağdurlarına umut olmasın!

 

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra kamudan 150 binden fazla memur ihraç edilmişti. 2016 ve 2017 yılı itibarıyla da kamuda merkezi atamalarda KPSS adaylarına çok fazla şans tanınmadı. Kamu personeli alımları daha çok açıktan ve az sayıda olması adayların KPSS sınavına girmelerinin bir anlamı kalmadığını düşünmelerine sevk ediyor.

 

Milyonlarca lise, önlisans ve lisans mezunu KPSS sınavına girdi ve 2017'de kamuya sadece 5 bin merkezi alım için bütçeden izin çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Sağlık Bakanlığı haricinde diğer 100'lerce kamu kurum ve kuruluşuna yapılan atamalar çok ama çok az.

 

Bknz: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KHK ile Göreve İade ve İhraç Açıklaması Yaptı

 

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına sadece 5 bin kadro ne kadar yeterli?

 

Bu Bakanlık ve kurumların sayıları bile kendilerine göre az olduğu düşünüldüğünde 7 milyona yakın lise önlisans ve lisans mezunu KPSS adayının tüm kurumlara dağılımı maalesef yok denecek kadar az.

 

Yeni KHK’da 40 bin merkezi atama kadrosu şart!

 

İşte tam da bu noktada neden yeni bir KHK ile kamuya ciddi bir alım yapılıp adayların gönlü alınmıyor. 40 bin atama bile milyonlar için çare olamayacakken yılda yapılacak iki merkezi alım için 5 bin kadro ne kadar yeterli olacaktır. İhraçlar da düşünüldüğünde 10 bin sayısının bir seferde verilmesi hiç de zor değil!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler