1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Yeni Eğitim Sistemi 2020 İle Ders Sayısı Kaça Düşecek
Yeni Eğitim Sistemi 2020 İle Ders Sayısı Kaça Düşecek

Yeni Eğitim Sistemi 2020 İle Ders Sayısı Kaça Düşecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerde ders sayısı ile ilgili yeni bir modelin oluşturulacağını ve yeni modelin 2020-2021 eğitim öğretim sezonunda başlayacağını açıkladı. 9.sınıflardan itibaren başlayacak olan bu uygulama ile neler değişecek?

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ortaöğretim ile ilgili yeni bir model oluşturulacağını aylar öncesinden açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde yeni sistemi oluşturan başlıkların eğitim sisteminin bütün alt sistemlerini kapsadığını ve bunların hepsini yataya kesen insan, epistemoloji ve ontoloji meselelerinin oldukça önemli olduğunu söylemişti.

Bugün ise Ziya Selçuk, Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı'nda yeni eğitim sisteminin ayrıntılarını anlattı. Yeni sisteminin takvimini de açıklayan Bakan Selçuk, "2019-2020 yılı bir hazırlık yılı olacak. 2020 -2021 9. Sınıfın ilk dönemi olacak. Neden bunu hemen başlatmıyoruz. Çünkü bizim öğrencilerimizi liseye başladıklarında belirli bir kural vardı. Geldiğimizden beri şunu söylemeye çalışıyoruz. Mümkün olduğunda sürpriz yapmayacağız. Oyunun kuralını arada değiştirmeyeceğiz. Yeni başlayanlara diyeceğiz ki gençler yeni bir kural var ve bununla başlıyorsunuz" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerde ders sayısı ile ilgili yeni bir modelin oluşturulacak olan yeni modelin ise 2020-2021 eğitim öğretim sezonunda başlayacağını açıkladı. 9.sınıflardan itibaren başlayacak olan bu uygulama ile neler değişecek?

Bakan Selçuk ayrıca mevcut sistemle önümüzdeki yıl üniversite sınavına girecek olan gençlere de müjde verdi. Bakan Selçuk’un açıklamasında önümüzdeki sene 12 ye geçecekler şu an tasarımızı ortaya koyduğumuz yapının aynısı olmasa da benzer bir durumla karşı karşıya geleceklerini Önümüzdeki öğretim yılında üniversiteye hazırlanan gençler için o senenin rahatlatılması, şikayet ettikleri birçok unsurun ortadan kaldırılması ile ilgili bir hazırlığın yapılacağını öğrendik.

Yeni eğitim sistemi ile ilgili asıl merak edilen konu ise lisede ders sayıların değişip değişmeyeceği oldu. Yeni eğitim sistemi ile lise ders sayıları düşürülecek. Peki, hangi sınıfta kaç ders olacak? Lise ders sayıları ile ilgili detayları sizlerle paylaşalım. Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen yeni eğitim sisteminde ders sayısı, 9. sınıfta 8'e düşecek. 10. Sınıfta ise 9'a, 11. sınıfta yine 9'a ve 12. sınıfta 7'ye düşürülecek.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler