1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. Yeni Eğitim Sistemi İçinde Yer Alan 'Hey Modeli ' Nedir? Bakan Selçuk Yanıtladı
Yeni Eğitim Sistemi İçinde Yer Alan 'Hey  Modeli ' Nedir? Bakan Selçuk Yanıtladı

Yeni Eğitim Sistemi İçinde Yer Alan 'Hey Modeli ' Nedir? Bakan Selçuk Yanıtladı

Yeni Ortaöğretim Sistemi içerisinde birçok yenilik yer alıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise 'HEY' . Yani; hayal,etkinlik ve yaşam. Yeni sistemle, ders içerikleri arasına entegre edilecek 'HEY' nedir.? Bakan Ziya Selçuk merak edilenleri yanıtladı..

A+A-

Yeni Ortaöğretim Sistemi içerisinde birçok yenilik yer alıyor. Bunlardan en dikkat çekeni ise 'HEY' . Yani; hayal,etkinlik ve yaşam. Yeni sistemle, ders içerikleri arasına entegre edilecek 'HEY' nedir.?  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlığın resmi internet sitesine, yeni dönemde ders çizelgelerinde yer alacak 'HEY'  ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. İşte satır başları:

Hey İfadesi Liseli Öğrencilerimizi Heyecanlandırdı

Bakan Selçuk HEY ile ilgili olarak, ' Ders çizelgelerinde yer alan bir başka konu da HEY konusu. HEY ifadesi liseli öğrencilerimizi heyecanlandırdı. Bizim burada amaçladığımız şey şu; biz çocukların hayal kurması, sosyal duygusal becerilerinin gelişmesi, toplumsal faydaya yönelik işler yapabilmesi, ve öğrendiklerini uygulama fırsatı elde edebilmesi için, HEY kısmını önemsiyoruz. Çünkü çocukların sadece soru çözerek, öğrenme içselleşmesi yaşaması söz konusu olamıyor. Uygulamaya geçirmeleri, kendi tecrübe kütüphanelerini geliştirmeleri gerekiyor.' ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin Topluma Faydalı İşlere Yönelmesi Bizim İçin Önemli

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Hayal,Etkinlik,Yaşam (HEY), uygulamasının,hayata geçirilmesine ilişkin olarak da: ' 'Öğrencilerimizin, topluma faydalı bir takım işlere yönelmesi, diyelim ki huzurevlerinde, ya da çocuklara ilişkin hastalara ilişkin bazı durumlarda, hayvanlara ilişkin bazı yardım kuruluşlarında, çalışabilmeleri oralarda projeler yapabilmeleri çok önemli.' cümlelerine  yer verdi.

Yaparak Öğrenme Önemli Diyoruz Fakat Buna Rağmen Kitaba Bağlı Kalıyoruz

Uygulayarak öğrenme noktasında, mevcut sistemin yetersiz kaldığını belirten Bakan Selçuk, ' Biz yaşayarak, yaparak öğrenme çok önemli diyoruz ama buna rağmen de olayı sadece kitabi olarak ele almakla meşgulüz.Eğer biz çocukların kurdukları hayalleri gerçekleştirmeleri için gerekli ortamı sağlayabilirsek, eğer biz çocukların dersleriyle de alakalı olarak, topluma faydalı olmaları bilincine ermelerine katkıda bulunabilirsek, HEY amacına ulaşmış olur' dedi.

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler