Yeni Emeklilikte Asgari Ücretliler 566 Lira Fazla Maaş Alacak!

Türkiye’de hayata geçirilecek olan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde detaylar belli oluyor.

62898
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde Detaylar Netleşiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin (TES) detayları belli olmaya başladı. Sistemde şu an çalışanların kıdem tazminatı hakları aynı şartlarda ve aynı şekilde kalacak. Ayrıca asgari ücrete tabi çalışanların 25 yıl boyunca sistemde kalmaları durumunda şimdiki asgari ücrete göre emekli maaşları 300 lira ile 566 lira arasında fazla olacak.

Çalışanlar İşten Ayrılırsa da Kıdem Tazminatı Alacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstihdam Kalkan Paketi hayata geçirildikten sonra Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin geçerli olacağını açıklamıştı. Sistemin detayları belli olmaya başladı. Bilindiği gibi mevcut sistemde sadece işveren tarafından işten çıkartılan çalışanlar kıdem tazminatı alabiliyorlar. Geliştirilen yeni modele göre istifa edenlerin de kıdem tazminatı hakları korunacak. Sistemin 1 Ocak 2022 tarihinde uygulamaya alınması planlanıyor. Bu tarihten sonra işten ayrılan çalışanlar geçmiş dönemdeki kıdem tazminatları üzerinde hak sahibi olacaklar. Çalışanların Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nden önceki dönemlerine ait hakları sisteme aktarılmayacak.

Yüzde 3 İşveren Katkısı Fonda Tutulacak

TES modeline göre eski kıdem tazminatı hükümlerine göre yüzde 5.33 olan hak korunacak. Çalışanın fon hesabına yüzde 3 işveren katkısı aktarılacak. Çalışanın işten ayrılması halinde yüzde 5.33’lük kısım ödenecek, işveren katkısı fon hesabında kalmaya devam edecek.

Emeklilikte Yüzde 25’i Alınabilecek

60 yaşını doldurmamış olan çalışanlar konut alma, evlenme, işsiz kalma, ağır hastalık gibi hallerde tek defaya mahsus olacak şekilde TES fonunda biriken miktarın yüzde 10’luk bölümünü çekebilecekler. Katılımcılar 60 yaşında emeklilik hakkına sahip olacaklar. Emeklilik hakkı doğduğunda kişi isterse biriken tutarın yüzde 25’ini alabilecek. Geriye kalan tutarın ödemesi aylık olarak yapılacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!