1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Yeni İş Sağlığı Yasası ile 3.Çocuğu Olanların Maaşı Artacak
Yeni İş Sağlığı Yasası ile 3.Çocuğu Olanların Maaşı Artacak

Yeni İş Sağlığı Yasası ile 3.Çocuğu Olanların Maaşı Artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak 24 Kasım 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanarak 24 Kasım 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve kanun Hükmünde kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair Kanun tasarısı TBMM Başkanlığına gönderildi.
Yeni İş Sağlığı Yasa tasarısının Yasalaşması ile birlikte Gelir Vergisi kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasında da değişiklik Yapılacak.

Peki  Gelir Vergisi kanunda bu maddede Ne diyor? 

"Madde 32 – (Mülga: 4/12/1985 - 3239/138 md.; Yeniden düzenleme: 28/3/2007-5615/2 md.)
Ücretin gerçek usûlde vergilendirilmesinde asgarî geçim indirimi uygulanır. Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için % 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’idir."

Yeni İş Sağlığı Yasa tasarısında 10. Madde de ise; 

“MADDE 10- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 32 nci maddesinin ikinci fıkrasına “ilk iki çocuk için % 7,5” ibaresinden sonra gelmek üzere “, üçüncü çocuk için % 10,” ibaresi eklenmiştir.”

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve kanun Hükmünde kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair Kanun tasarısı yasalaşırsa Asgari geçim indiriminin mükellefin üçüncü çocuğu için %10, sonrakiler için %5 olarak uygulanması ile evli, eşi çalışmayan ve üç çocuklu bir çalışanın asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indiriminden yararlanabilmesi sağlanmış olacak. Ayrıca  3 veya daha fazla çocuğu olan memur 15 Ocak 2015 tarihinde alacağı maaşında 9 TL bir artış ile Karşılaşacak.

GELİR VERGİSİ KANUNU (G.V.K.)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.