Yeni KHK İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verildi

Anayasa’da yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla KHK’larda değişiklik yapılması konusunda yetki kanunu tasarısı TBMM Genel Kurulda kabul edildi. Bakanlar Kurulu KHK yetkisi detayları için tıklayınız.

42778
Daha Fazla Göster

6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve KHK‘larda Değişiklik Yapılması Konusunda Yetki Kanunu Tasarısı ve Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu üzerinde görüşmeleri sonrasında tüm maddeler TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Bu kapsamda 10 Mayıs 2018 Perşembe günü itibarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Genel Kurulunda, 16 Nisan referandumu sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sında yapılan değişikliklerle ilgili uyumları içeren kanun ve KHK’larda düzenleme yetkisi Bakanlar Kuruluna verildi.

Yeni hükümet sisteminde Başbakan, Başbakanlık, kanun tasarısı gibi bazı ibarelerin olamayacağı için, kanun ve KHK’larda düzenleme yapılabilmesi için, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerektirdiği şekilde düzenlemelerin yapılabilmesi için Bakanlar Kuruluna KHK çıkarma yetkisi verildi.

Bakanlar Kuruluna verilen KHK yetkisiyle ilgili olarak ihraç ve iade KHK’larının da ivedilikle çıkarılabilmesi için çalışmalar yapılacaktır. Geçtiğimiz haftalarda yeni KHK çıkacağının, göreve iade ve ihraçların yapılacağının açıklanmasından sonra Bakanlar Kuruluna KHK değişikliği ve KHK çıkarma yetkisinin verilmesi ile önümüzdeki günlerde gerekli adımlar atılacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni KHK İçin Bakanlar Kuruluna Yetki Verildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!