1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Kıdem Tazminatı Tavanı Belli Oldu: 7 Bin 117 TL
Yeni Kıdem Tazminatı Tavanı Belli Oldu: 7 Bin 117 TL

Yeni Kıdem Tazminatı Tavanı Belli Oldu: 7 Bin 117 TL

Kıdem tazminatıyla ilgili tartışmalar devam ederken tazminatın yeni tavanı da belli oldu. Buna göre Temmuz ayı itibariyle kıdem tazminatı tavanı 7 bin lirayı aştı.

A+A-

Kıdem tazminatının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ne (TES) dönüştürülmesine yönelik çalışmalar ve tartışmalar devam ederken yeni kıdem tazminatı tavanı 7 bin 117 TL’ye yükseldi. 2020 yılının Ocak -Haziran ayları arasında kıdem tazminatı tavanı 6 bin 730 TL idi. Yeni tavan rakamı ise bu yılın Temmuz – Aralık ayları arasında uygulanacak. Temmuz ayında işten ayrılan veya emekli olanlar Haziran ayında olanlara göre daha fazla tazminat almış olacak. Fakat kıdem tazminatı tavanındaki artış, brüt ücreti 6 bin 730 liranın altında olan işçileri kapsamayacak. Onların ise kıdem tazminatları brüt maaşları üzerinden hesaplanıyor.

Kanunların belirttiği şekilde bir işverene bağlı çalışan işçiler, en az bir yıl çalışmış olmak koşuluyla iş yerinde çalıştıkları her yıl için 30 günlük brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplanarak alabiliyor. Yüksek ücret alanlarda ise kıdem tazminatında tavan geçerli oluyor.

Yüksek Ücret için Ocak’ı Bekleyin

Tavan hesaplamasında en yüksek devlet memuruna ödenen emekli ikramiyesi göz önünde bulundurulurken, en düşük kıdem tazminatında ise asgari ücret hesaplara dahil ediliyor. Buna göre en düşük kıdem tazminatı 2 bin 943 lira oluyor.

Asgari ücret de yılda sadece bir kere Ocak ayında artırılıyor. Yani bu Temmuz – Aralık döneminde işten çıkmayı düşünenlerin bu planı Ocak ayına ertelemesi daha yüksek ücret almalarını sağlayacak. Devlet memurlarının emekli ikramiyesi de yılda iki defa artırılıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.