Yeni Memur Doğum İzni Alabilir mi?

Hamile ya da doğum yapacak olan kadın memurlar doğum izinlerinin ne şekilde uygulanacağını merak ederler. İşte tüm detaylar!

60752
Daha Fazla Göster
Yeni Memur Doğum İzni Alabilir mi?
Yeni Memur Doğum İzni Alabilir mi?

Devlet memuru olmak isteyenlerin birçok geçerli sebebi vardır. Memurların çalışma saatlerinin özel sektöre göre daha az olması, sadece hafta içi günlerde çalışılıyor olması, özlük haklarının avantajlı olması bunlardan bazılarıdır. Ayrıca devlet garantisinde çalışmak demek maaşların aksamaması, maaş alamama stresinin yaşanmaması demektir. Memurların izin şartları da kamuda çalışmayı cazip hale getiren bir diğer faktördür.

Memur Olma Şartları Nelerdir?

Devletin memur kadrosunda görev yapmak isteyen kişilerin uygun olması gereken bir takım şartlar vardır. Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, üniversitelerin 2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümlerinden ve 4 yıllık eğitim veren lisans bölümlerinden mezun olanlar ve yüksek lisans eğitimi almış olan kişiler memur olmaya uygundurlar. Ancak memur olma şartları sadece eğitimle sınırlı değildir.

Memur olmak için neler gerektiği, hangi şartlara uygunluk arandığı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinde ayrıntılı olarak belirtilir. Bu şartlar arasında adli sicilin temiz olması, yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak, herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı olmamak, erkek adayların askerlik görevleriyle ilgili ilgili Kanun’da belirtilen şartları sağlıyor olması gibi maddeler yer alır.

Memurlukta KPSS Ne Kadar Önemli?

Memur personel alımları her kamu kurumu ya da kuruluşu tarafından kendi bünyesinde yayınlanan ilanlarla yapılır. Bu ilan detaylarında yukarıda belirtilen genel şartların yanında ayrıca kuruma ve pozisyona özel şartlar da istenir. Memur alımı ilanları ile ilgilenen kişilerin bu detaylara önemle dikkat etmesi, istenen tüm şartları yerine getiriyorsa başvuru yapması gerekir. Çünkü aranan şartların başvuru sürecinin devamında belgelenmesi istenir.

Memur alımları sırasında aranan şartlardan biri de KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmış ve ilanda belirtilen puan türünden belirtilen en az puanı almış olmaktır. Her memur alımında KPSS şartı aranmaz. Ancak KPSS şartsız memur alımı yapan kamu kurumlarının ve pozisyonların sayısı azdır. Memur olmak isteyenlerin şanslarını artırmaları için KPSS’ye de girmeleri gerekir. Bu sınavın düzenlenme ve koordinasyon yetkisi ÖSYM’ye verilmiştir.

Kadın Memurların Avantajları Nelerdir?

Memur olmak isteyen kadınları memuriyet hayatında pek çok avantaj bekler. Genel çalıma sürelerinin az olması, hafta sonu çalışmıyor olmak kadınların diğer yaşamsal yükümlülüklerini yerine getirmeleri için gerekli zamanı sağlar. Kadın memurların bir diğer avantajı da doğum izinlerinin bulunmasıdır. Kamu kurumlarında çalışmak üzere memur olmak bu gibi pek çok nedenden dolayı erkeklerin hedefi olduğu kadar kadınlar tarafından da hedeflenir.  

Memurların İzin Hakları 2019 Yılında Yeniden Düzenlendi

2019 yılında memurların izin haklarında yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre kadın memurların analık izni, ücretli ve ücretsiz izinleri ve süt izni hakları bulunur. Kamu kurumlarında çalışanların bazı özlük hakları, özel sektör çalışanlarına göre daha avantajlıdır. Memurların tabi olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. Maddesinde memurların izinleri ile ilgili detaylar yer alır. Kadın memurlar yıllık izinlerinin yanı sıra hamile olmaları ve doğum yapmaları halinde izin haklarına sahiptir. Anne adayları ve anneler doğum yapmalarından sonra analık izni ve yarı çalışma izninden yararlanabiliyorlar. Ayrıca baba olan memurlar da doğum izni kullanırlar. İzin sürelerinin ne kadar odluğu 657 sayılı Kanun’la belirlenir. Aynı izin hakları evlat edinen kadın ve erkek memurlar için de geçerlidir.

Yeni Memurların Doğum İzni Hakları Nelerdir?

Yeni Memurların Doğum İzni Hakları Nelerdir?
Yeni Memurların Doğum İzni Hakları Nelerdir?

Hamile ya da doğum yapacak olan kadın memurlar doğum izinlerinin ne şekilde uygulanacağını merak ederler. Yapılan son düzenlemeye göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan kadınlara doğum (analık) izni verilir. Bu izin hakkıyla kadınların doğumdan önceki ve sonraki süreçte kendilerine ve bebeklerine daha çok zaman ayırmaları sağlanır. Kadın memurun doğum izni tam zamanlı ve yarı zamanlı olarak iki çeşittir. Ayrıca çocuğu olan erkek memurların da doğum izinleri vardır.

Yeni Memurlar Ne Kadar Doğum İzni Kullanır?

Kadın devlet memurları hamile kalmalarının ardından kullanacakları izinler ilgili kanun gereğince doğum zamanından 8 hafta önce başlar. Kadın memurun toplan doğum izni süresi 16 haftadır. Bu sürenin 8 haftasını doğumdan önce, geriye kalan 8 haftasını da doğumdan sonra kullanabilir. İkiz, üçüz gibi birden bebek bekleyen hamile kadın memurlar bu süreden 2 hafta daha fazla izin hakkına sahiptir.

Doğum İzni Yeni Memurlar için de Geçerli mi?

Doğum yapan veya hamile olan kadın memurlar için geçerli olan izinler ve baba olan erkek memurlar için geçerli olan izinler yeni memurlara da uygulanır. Devlet memuru olarak ataması gerçekleşmeden önce doğum yapan kadın memurlar doğum yaptıktan sonraki 8 haftalık analık izninin bitmesinden sonra süt izninin kalan bölümü kadar izin kullanırlar. 

Yeni Memur Kredi Çekebilir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Memur Doğum İzni Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!