Yeni Memur Kredi Çekebilir mi?

Yeni memurların yerleşmeleri sırasında doğan ya da farklı sebeplerle ortaya çıkan maddi ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredi çekmek istemeleri halinde uygun olmaları gereken şartlar vardır. İşte detaylar!

60724
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Memur Kredi Çekebilir mi? 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyenleri oldukça yoğun bir süreç bekler.

Yeni Memur Kredi Çekebilir mi?
Yeni Memur Kredi Çekebilir mi?

Memuru Olmayı mı Karar Verdiniz?

Memuru Olmayı mı Karar Verdiniz?
Memuru Olmayı mı Karar Verdiniz?

Devlet memur olmak isteyenleri bekleyen süreçte dikkat edecekleri bazı önemli noktalar vardır.  Bu kişiler öncelikle nasıl memur olabileceklerini araştırılar. Bu süreçte devlet memuru olma şartları öğrenilir. Memur olmak isteyenlerin KPSS kısa adıyla anılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeleri avantajlarınadır. Çünkü çoğu memur kadroları için KPSS şartı aranır. KPSS şartsız memur alımı yapan kurumlar da vardır, ancak bunların sayısı azdır. Bu nedenle hedefinde kamuda çalışmak olanların KPSS’ye girmesi şanslarını yükseltmeleri anlamına gelir.

Memur Olma Şartları Dikkatle İncelenmeli!

Memur olma şartları genel olarak 657 sayılı Kanun’un 48. Maddesinde belirtilir. Bu şartların yerine getirilmesinin yanı sıra ayrıca her kurum tarafından belirlenen özel şartlar da olur. Özel şartların neler olduğu açılan memur alımı ilanlarında bildirilir. Bu detaylara dikkat etmek doğru pozisyonlar için başvuru yapılmasına yardımcı olur. Memur olmak için en az 18 yaşında olmak gerekir. Ortaöğretim, üniversitelerin 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans programlarından mezun olanlar için KPSS dahilinde ayrı ayrı sınavlar düzenlenir. Ayrıca KPSS engelli personel alımları da vardır.

Memur Alımlarında İstenen Belgeler Önemli!

Memur alımı yapan kurum ve kuruluşlar yayınladıkları ilanlarda adaylardan istenen belgeleri de detaylı olarak açıklarlar. Bu belgeler;

  • Nüfus cüzdan örneği,
  • Fotoğraf,
  • Adli sicil kaydı,
  • Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak salık raporu gibi genel belgeler olabildiği gibi ayrıca ilana özel belgeler de istenebilir.

Mezuniyet belgelerinin yanı sıra o ama kadar sahip olunan sertifikalar, alınan tüm eğitimlerin belgeleri memur alımları istenen belge detayları arasında yer alır. Ayrıca görevde yükselme ve unvan değişikliği yapacak olan akademik personellerden tüm yayınlarını belgelemeleri de istenir. Bu yayınlar yazılı doküman olarak istenebildiği gibi dijital ortamda sunulması da memur olma şartları arasında yer alabilir.

Memurların Atanması Yaşamlarına Pek Çok Değişiklik Getirir

Memurların Atanması Yaşamlarına Pek Çok Değişiklik Getirir
Memurların Atanması Yaşamlarına Pek Çok Değişiklik Getirir

Tüm bu memurluk şartları yerine getirildikten sonra adayların yerleşme süreci başlar. Diğer adayların önüne geçerek memur olma hakkı kazanan kişilerin görev yerleri belli olur. Şehir dışında yerleştirmesi yapılan memurlar için yeni bir yaşam başlıyor demektir. Kişinin evli ya da bekar olması fark etmeksizin bazı maddi ihtiyaçları doğar. Gerçekleşen memurluk hayalinde işe başlamadan önce ortaya çıkan yeni ev bulma, taşınma, belki de yeni eşyalar alma gibi yeni konular nedeniyle banka kredisi çekmek isteyen memurların sayısı hiç de az değildir. Bu nedenle yeni memurların kredi çekip çekemeyeceği konusunda araştırmalar başlar.

Yeni Memurlar Kredi Kullanabilir mi?

Yeni memurların yerleşmeleri sırasında doğan ya da farklı sebeplerle ortaya çıkan maddi ihtiyaçlarını karşılamak için banka kredi çekmek istemeleri halinde uygun olmaları gereken şartlar, bankalar tarafından diğer müşterilerinden istenen kredi kullanma şartlarından farklı değildir. Memurluğa geçmeden önce bankalarla sorun yaşamamış olan, bankalara gecikmiş borcu olmayan ve kredi notu yeterli olan yeni memurlar kredi kullanabilirler.

Yeni Memurlar Hangi Bankadan Kredi Kullanabilirler?

Yeni memurlar banka kredisi kullanmaya uygun olmaları halinde istedikleri her bankaya kredi başvurusu yapabilirler. Ancak her çalışan için geçerli olduğu gibi maaşlarını aldıkları bankadan kredi kullanmaları daha kolay olur. Maaş alınan bankadan kredi kullanmanın avantajı kredi sırasında ibraz edilecek belgeler arasında maaş yazısı bulunmaz. Böylece banka kredi başvurusuna maaş yazısı olmadan da cevap verebilir. Kredisi onaylanan memurların kredi taksitleri her ay banka tarafından otomatik olarak maaştan kesilir. Genel olarak bankalar kredi kullanmak isteyen memurlara sorun yaşatmazlar. Bankaların diğer müşterilerinin kedi talepleri için “devlet memuru kefil” şartı aramasından da bu anlaşılabilir.

Memurlar Taşıt Kredisi ve Konut Kredisi Çekebilir mi?

Bankalar tarafından yılın bazı dönemlerinden memurlara özel kredi paketleri hazırlanarak memurların kredi kullanması daha cazip hale getirilir. Kredi kullanmak isteyen memurların bu araştırmayı yaparak en uygun krediyi çekmesi avantaj sağlar. Bu kredi paketleri ihtiyaç kredisi olabildiği gibi taşıt kredisi ve konut kredisi kampanyaları olabilir. O dönemde bankaların memurlara özel düzenlediği herhangi bir kredi kampanyası yoksa dahi memurlar istedikleri bankadan konut kredisi ve taşıt kredisi çekebilirler. Bu kredileri de maaş alınan bankadan çekmek daha uygun olur.

Memur Adayları Kredi Çekebilir mi?

Aslında aday memurların kredi kullanmasında herhangi bir engel bulunmaz. Bankaların aradığı şartları yerine getirdiği takdirde bu kişiler de kredi kullanabilir. Sadece ataması yapılmış, ancak henüz iş başı yapmamış olan memurlar banka prosedürleri gereği kredi kullanamazlar. Bunun nedeni henüz maaşlarının yatmaya başlamamış olması ve bankaya hiçbir gelir belgesi sunamayacak olmalarıdır.

Hangi Kurumlar Memur Alımı Yapar?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Memur Kredi Çekebilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!