1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yeni Nesil Eğitimde Teknoloji Zorunlu Görünüyor
Yeni Nesil Eğitimde Teknoloji Zorunlu Görünüyor

Yeni Nesil Eğitimde Teknoloji Zorunlu Görünüyor

Hayatımızın hemen hemen her alanında olan teknolojinin eğitim alanına da girmesi elbette kaçılmaz oldu.

A+A-

Haliyle teknoloji ile büyümüş olan yeni nesil eğitimde bu bağlamda değişimi zorunlu görüyor. Uzmanlar bu durumda eğitim ve eğlenceyi yapay zeka vasıtayla birleştiren yeni mobil uygulamalar geliştirileceğini ve pandemiyle birlikte tüm dünyada hızla yayılacağını söylüyor.

Teknolojinin gelişmesiyle alışkanlıklarımız, ihtiyaç ve isteklerimiz de değişti. Bebeklikteki gelişim sürecinde hayati önem taşıyan oyun ve eğlence artık biz yetişkinler içinde önem arz eder oldu ve yeni bir kavram olarak girdi hayatımıza: “edutainment” ingilizce’de “education” (eğitim) ve “entertainment” (eğlence) terimlerinin bir araya gelmesiyle oluşan bu kavram, yeni neslimizin eğitim sisteminin temelini oluşturuyor. Türkçe’de ise eğitsel eğlence ya da eğitlence olarak tanımlanıyor. Teknoloji nesli olarak da adlandırabileceğiz insanlar için öğrenme yeteneğine uygun olarak geliştirilmiş bu sistemin asıl amacı daha hızlı ve derinlemesine öğrenirken eğlenmek, mutlu olmak ve öğrenmekten keyif almak.

Sosyolog Başak Temel’e göre bu yeni kavram; “Geleneksel düşünce sistemine göre eğitim “ciddi” bir iştir. Eğlence ise bu “ciddi” kavramla yan yana gelemeyecek kadar önemsiz ve onun yanında değersizdir. Günümüzde eğitimle hedeflenen, kişiye davranış değişiminin kazandırılmasıdır. Bunun en güçlü yolu da eğleniyorken edinim sağlanmasıdır. Yani gelenekselin tam aksine asıl odak nokta keyif ve eğlencedir. Bu sırada verilecek mesajlarla öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanır. Yani tüm öğrenme, neredeyse öğrenci farkında olmadan gerçekleşir. Öğrencinin karnesi, oyundan aldığı skordur.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.