Yeni Ortaöğretim Tasarımında Köklü Değişikliğin Sebebi Ne? Bakan Selçuk Yanıtladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni Ortaöğretim modeline neden geçildiğini anlattı. Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinin hazırladığı videolarla, yeni eğitim sistemine geçişle ilgili çarpıcı detaylar verdi.

featured

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni Ortaöğretim modeline neden geçildiğini anlattı. Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinin hazırladığı videolarla, yeni eğitim sistemine geçişle ilgili   çarpıcı detaylar verdi. İşte haberimiz: 

Ortaöğretimde Bu Kadar Köklü Bir Tasarım Değişikliğiyle Ne Amaçlanıyor?

Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesine verdiği demeçte; ‘Bu konu Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir konu, biz eğitimi sınıflarda sürdürülegelen bir faaliyetler bütünü olarak görmüyoruz.Eğitim ekonomi ve demokrasi ile doğrudan doğruya ilişkili bir konu. Şimdi ilkokulda okuyan çocuklarımızın 2040larda, lisede okuyan çocuklarımızın 2030larda iş hayatına katılacağını düşünürsek, bu çocukları başka bir dünya bekliyor. Yeni bir çağ ve teknolojilerle tanışacaklar. Dolayısıyla bizim geleneksel eğitim yapısını zamanın ruhunun gerektirdiği biçimde değiştirmeye ihtiyacımız var.’ dedi.

Biz Bu Projeyi Sadece Belli Derslerin İşlenmesi Olarak Görmüyoruz

Bakan Selçuk, ‘ Biz bu projeyi belli derslerin işlenmesi olarak görmüyoruz. Biz bu Projeyi Türkiye’nin eğitiminin ekonomiye nasıl katkı sağlayacağının cevabını aramak için yapıyoruz. Projeyi, bir toplumun geleceğe hazırlanması noktasında bir farkındalık yaratmak için, bir araç olarak görüyoruz.’ ifadelerini kullandı.

İlkokulda Dönüşüm Projemizde Bitmek Üzere

Bakan Selçuk, 1. ve 8. sınıfları kapsayan ilkokulda dönüşüm projesininde çok yakında ilan edileceğini duyurarak, Hepsi birlikte ele alındığında eğitim sisteminin, niye değişmesi gerektiği, zamanın ruhunun neden ele alınması gerektiği de çok daha net bir biçimde ortaya çıkacak ifadelerine yer verdi.

Bir Memleket ve Millet Ödevi Olarak Görüyoruz

Bakan Selçuk, ‘Projeyi bir öğretim tasarımı olarak görmüyoruz. Bu ülkenin kalkınabilmesi ve dünyada ayakları üzerinde dimdik durabilmesi için güçlü bir eğitim sistemine ihtiyacı var. Tam da bunları sağlayabilmek için, biz bu çocukları neye hazırlıyoruz, neye hazırlamalıyız sorularını sorarak ilerliyoruz. Öğrenciler mezun olduklarında, daha özgüvenli  olmalarını bekliyoruz. Fakat eğitim bir materyal üretmek, kalem kağıt üretmek gibi bir iş değil, bir nesil yetiştirme işidir. Dolayısıyla kısa süre içerisinde aniden belli değişikliklerin beklenmesi eğitimin doğasına aykırı ama süreçler iyi tanımlandığında eğitimde alınacak çok yolumuz var.’ dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni Ortaöğretim Tasarımında Köklü Değişikliğin Sebebi Ne? Bakan Selçuk Yanıtladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!