Yerli Aşı Buzdolabında Saklanabilecek!

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde herkesin umutla beklediği covid aşı çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyor.

73509
Daha Fazla Göster

Erciyes Üniversitesi’ni Rektörü olana Prof. Dr. Mustafa Çalış, yapılanan aşının buzdolabında rahatlıkla saklanabileceğini dile getirdi.

Covid aşısının bulunması için dünya genelinde çalışmaların yoğunlaştığı gibi Türkiye’de de aşı çalışmaları son hızla devam ediyor. Erciyes Üniversite’sinin laboratuvarında geliştirilen aşı, Türkiye kapsamında önemli çalışmalardan biri olarak görülüyor.

Yapılan İlk Doz Aşıda Herhangi Bir Yan Etki Gözlemlenmedi

Erciyes Üniversitesi’nin Rektörü olan Prof. Dr. Mustafa Çalış, aşının toplamda 44 gönüllü vatandaş üzerinde ilk dozunun uygulandığı dile getirdi. Uygulanan dozun sonucunda gönüllüler üzerinde hiçbir yan etkiye rastlanmadığı dile getiren Prof. Dr. Mustafa Çalış değerlendirmesine şu şekilde devam etti; “ Sadece birkaç hastanın enjeksiyon bölgesinde ufak kızarıklık ve ağrı gözlemlendi. Bu durum aslında bekleniyordu. En kısa sürede faz- 2’ye geçeceğiz” dedi.

15 Aralık İtibariyle Faz-2 Çalışmalarına Geçilecek

Geriye kalan gönüllülerde 2. doz aşıları ilk vurulmuş olan dozdan sonra gelecek 21’inci günde yapılması hedefleniyor. Eğer sonuç olumlu bir şekilde gözlemlenirse, 15 Aralık’tan sonra ki zaman diliminde ‘faz-2’ çalışmaları aşamasına geçilmesi düşünülüyor. Detaylı incelemeler ve kontroller sürdürülürken, aşının ‘etkinliğini’ gösteren incelemeler de detaylı bir şekilde yapılacak. Bu incelemelerin doğrultusunda aşının covid kapsamında ne kadar koruyucu olduğu gözlemlenebilecek.

Aşının Buzdolabında Saklanabileceği Söyleniyor

Üretilen bu covid aşısının buzdolabında bile rahatlıkla saklanabileceği söyleniyor. Bu durum doğrultusunda çalışmalar devam ediyor…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yerli Aşı Buzdolabında Saklanabilecek!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!