1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Yeterlilik Sınav Sayısının Arttırılması İçin kanun Teklifi Verildi
Yeterlilik Sınav Sayısının Arttırılması İçin kanun Teklifi Verildi

Yeterlilik Sınav Sayısının Arttırılması İçin kanun Teklifi Verildi

Yeterlilik Sınav Sayısının Arttırılması İçin kanun Teklifi Verildi

A+A-

CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu 24 Ekim 2014 tarihinde T.B.M.M Başkanlığına “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Volkan Canalioğlu tarafından verilen kanun teklifinde gerekçe olarak Maliye Bakanlığı bünyesinde yapılan yeterlik sınavında diğer Bakanlıkların denetim birimlerinde yapılan yeterlik sınavlarının aksine tek sınav hakkı bulunması başarıyı değil başarısızlığı arttırdığı belirtildi. İşte Verilen kanun teklifi ve gerekçesi;

GENEL GEREKÇE

“Maliye Bakanlığı bünyesinde yapılan yeterlik sınavında diğer Bakanlıkların denetim birimlerinde yapılan yeterlik sınavlarının aksine tek sınav hakkı bulunması başarıyı değil başarısızlığı arttırmaktadır. Sınav baskısı altında geçen 3 yıllık yardımcılık döneminde, müfettiş yardımcılık döneminde, müfettiş yardımcılarında fiziki ve psikolojik pek çok hastalık baş göstermekte ağır ve mesleki anlamda geri dönüşü olmayan sınav korkusu insanların yaşam kalitesini düşürmektedir. Müfettiş yardımcılarının eğitim hayatları boyunca çalışarak elde ettikleri güzide meslekleri “tek bir sınav” ile ellerinden alınmakta ve bu insanlar 3 yıl emek verdikleri “vergi müfettişliği” mesleğinden alınarak memur kadrolarına atanmaktadırlar.

Nitekim 2014 yılı Haziran ayında yapılan yeterlik sınavında “119” kişi başarısız olmuş ve bu tarih itibari ile elenen müfettiş yardımcıları sayısı toplamda 250 kişiye ulaşmıştır. Bu sayı sadece niceliksel bir kişiler topluluğu değil, 250 ailenin geleceği demektir. Mesleğe 3 yılını veren, “Yetki Sınavı” ile bireysel olarak inceleme yaparak yaptıkları vergi incelemeleri ile devletimize milyonlarca Lira vergi kazandıran yetişmiş vergi müfettiş yardımcılarının elenerek memur kadrolarına atanmaları vergi müfettişliği mesleğine de ciddi anlamda zarar vermektedir.

Bu kanun teklifinin amacı; 5838 Sayılı “BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN” da değişiklik yaparak “vergi müfettişliği” sınavında birden fazla sınav hakkının getirilmesini sağlamak ve diğer Bakanlıkların denetim birimlerinde yapılan yeterlik sınavı ile aynı şartların sağlanması amaçlanmıştır.

“5838 Sayrılı “BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN” DA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 18/2/2009 tarihli ve 5838 Sayılı Kanunu nun Geçici 4.Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 4 - Bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce yeterlik sınavına giren vergi denetmen yardımcılarından, yapılan bu sınavlarda başarılı olamayan ve halen Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında görev yapanlar, bu Kanunun yayımlandığı tarihten itibaren altı aydan az olmamak üzere Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek tarihte “EN ÇOK 3 DEFA OLMAK” üzere düzenlenecek yeterlik sınavına çağrılırlar. Yapılan yeterlik sınavına girenlerden başarılı olanlar vergi denetmenliğine, “3 SINAV HAKKINDA DA” başarılı olamayanlar ise derecelerine uygun memur kadrosuna atanırlar.

Bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce yapılan gelir uzmanlığı özel sınavlarının birinde aldığı not daha sonra yapılan sınavda geçerli sayılarak gelir uzmanlığı kadrolarına atanmış olanların bu atamaları kazanılmış hak olarak kabul edilir ve bu gerekçe ile atamalarının iptaline yönelik işlem yapılmaz.

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.