YGS Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin katılım sağlayacağı sınava sayılı günler kaldı. Öğrenciler kadar velilerde de heyecanlı bir bekleyiş var. İşte adım adım başvuru işlemleri

12586
Daha Fazla Göster

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin katılım sağlayacağı sınava sayılı günler kaldı. Öğrenciler kadar velilerde de heyecanlı bir var. İşte adım adım başvuru işlemleri ;

YGS  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl yapılan, Türkiye’deki ve bazı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmeye yönelik bir sınavdır. Öğrenciler, bu sınav sonucuna göre bir yükseköğretim programına yerleştirilirler.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Başvuru Tarihleri: 6-20 Ocak 2016 (Ücret ödeme için son gün, 21 Ocak 2016) Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Tarihi, Saati ve Süresi: 13 Mart 2016 (Pazar), 10.00, 160 dakikadır.

Başvuru Hizmeti Ücreti: 3,00 TL ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti 5,00 TL ve ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti: 10,00 TL dir.

Kimler Başvurabilir

Öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar 2016-ÖSYS’ye (sınavsız geçiş dâhil) başvurabileceklerdir: 2015-2016 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar.

2016-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:

2016-ÖSYS Kılavuzuna Erişim: 2016-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adaylar, 2016-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz satışı yapılmayacaktır.

Başvuruların Nereye Yapılacağının Belirlenmesi

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından yapacaklardır. Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar, okul müdürü tarafından ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezine yönlendirilecektir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

 Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan, sistemde kayıtlı eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar); başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır. * Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır. ** Eğitim bilgisi: 2008 yılı ve sonrasında MEB’e bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanlar ile daha önce yapılan ÖSYS sınavlarına başvuru yapmış adayların Eğitim Bilgileri ÖSYM sisteminde bulunmaktadır. Bu bilgiler, başvuruda başvuru ekranına yansıtılacaktır.

Başvuru Yapılacak Merkezler: ÖSYS başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.

Ücretlerin (YGS/LYS veya Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti) Yatırılması: Ücretler ile ilgili bilgiler kılavuzun 2.6. maddesinde yer almaktadır. DİKKAT: Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

Aday Başvuru Formunun Doldurulması: Adaylar, kılavuzun 2.4. maddesini dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklardır.

 Aday Başvuru Formunun Onaylatılması: Son sınıftaki adaylardan MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlar, Aday Başvuru Formundaki eğitim bilgilerini kendi okul müdürlüklerine onaylatacaklardır.

 Aday Başvuru Formunun Başvuru Merkezine Teslim Edildiği/Edilmediği Durumlar

MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi olmayanlar.

MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı olan eğitim bilgisinde değişiklik olanlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YGS Başvurularında Dikkat Edilecek Hususlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!