YGS Sınavında Son Viraja Gelindi!

En son yapılan YGS'de 2015 yılında 1 milyon 987 bin öğrenci katılmıştır. 2016 YGS ‘e ise 73 gün kaldı işte bilmeniz gerekenler!

12333
Daha Fazla Göster

YGS yükseköğretime geçiş sınavıdır. Üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS ‘ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının %40’ını oluşturur. YGS ile girilebilecek 4 yıllık ve 2 yıllık bölümler vardır.

En son yapılan YGS 2015 yılında 1 milyon 987 bin öğrenci katılmıştır. 2016 YGS ‘e 73 gün kaldı işte bilmeniz gerekenler!

 13 Mart 2016 ‘da yapılacak olan sınava adaylar 6 –  20 Ocak ‘da başvuru yapabilecekler. Ve YGS sonucunda her adayın 6 puan türü hesaplanacaktır. YGS toplam 4 bölümden oluşur  (Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen) 160 adet soru sorulur ve 160 dakika zaman verilir. YGS-1 ve YGS-2 eski sistemdeki Sayısal-1 yerine geçen puan türleridir. YGS-3 ve YGS-4 eski sistemdeki Sözel-1 yerine geçen puan türüdür. YGS-5 ve YGS-6 eski sistemdeki EA-1 yerine geçen puan türüdür. İşte puan türlerine göre ağırlıklar. Ve YGS’ de 180 ve üstü puan alan adaylar LYS sınavlarından istediklerine girme hakkına sahiptir.

YGS-1’de; Türkçe’nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik’ in ağırlığı yüzde 40, Sosyal’ in ağırlığı yüzde 10, Fen’in ağırlığı yüzde 30;

YGS-2’de; Türkçe’nin ağırlığı yüzde 20, Temel Matematik’ in ağırlığı yüzde 30, Sosyal’ in ağırlığı yüzde 10, Fen’in ağırlığı yüzde 40;

YGS-3’de; Türkçe’nin ağırlığı yüzde 40, Temel Matematik’ in ağırlığı yüzde 20, Sosyal’ in ağırlığı yüzde 30, Fen’in ağırlığı yüzde 10;

YGS-4’te; Türkçe’nin ağırlığı yüzde 30, Temel Matematik’ in ağırlığı yüzde 20, Sosyal’ in ağırlığı yüzde 40, Fen’in ağırlığı yüzde 10,

YGS-5’de; Türkçe’nin ağırlığı yüzde 37, Temel Matematik’ in ağırlığı yüzde 33, Sosyal’ in ağırlığı yüzde 20, Fen’in ağırlığı yüzde 10,

YGS-6’da; Türkçe’nin ağırlığı yüzde 33, Temel Matematik’ in ağırlığı yüzde 37, Sosyal’ in ağırlığı yüzde 10, Fen’in ağırlığı yüzde 20 olarak belirlendi.

Bütün bu bilgilere sahip bir öğrencilerin yapması gerekenler.

•             Öncelikle 180 baraj puanını geçmek için kaç nete ihtiyacım var? Bunu keşfedin…

•             Deneme sınav sonuçlarından yola çıkarak eksik olan noktalarınızı ince bir hassasiyet ile belirledikten sonra nokta atışı yaparak telafi etmelisiniz.

•             Sınav stresti ile başa çıkabilecek kendi stratejinizi oluşturun.

•             Unutmayın bu çalışmaların ardından mutlaka dinlenin yoksa bu çalışma düzeni yorgunluğun verdiği etki ile netlerinizi düşürecektir.

•             Sınav 100 m yarışı değildir. Sizi mutlu kılacak mesleğin pozitif yönlerini araştırın bu sınav dönemin de hem başarınızı arttıracaktır. Hem de sizin sınava odaklanmanızı sağlayacaktır.

•             Sabahları test ve soru çözme saatini 160 dakika olarak tutun. Sınav 160 dakika olacağı için bu sizin sınavda hızınızı arttıracaktır.

•             Bir uyku düzeni yakalayın sınava doğru gece ders çalışma eyleminden kaçının unutmayın dinlenmiş vaziyet de ki bir vücut daha zinde kalacaktır.

Gökhan KAÇAN

Eğitim Danışmanı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YGS Sınavında Son Viraja Gelindi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!