Yılbaşı Kutlamak Günah Mı?

Yılbaşı Kutlamak Caiz mi? Müslümanlıkta Yılbaşı Kutlaması yapılabilir mi?

12135
Daha Fazla Göster

Yıllar öncesine dayanan bir meseledir yılbaşı. Şöyle bir göz atıldığında bu meselenin çıkış noktası Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumu üzerine 25 Aralıktan itibaren başlayıp yaklaşık bir hafta kutladıkları bir bayramdır. Bu bayramın son günleri yeni bir yılın başlangıcı olduğu için de bir takım eğlence ve kutlamalar yapılır. Kutlamalar esnasında hindi kızartılar, içki içilir vs.

Ülkemizde bu yılbaşı denilen fakat gerçekte Hristiyanların bayramlarından Noelin uzantısı olan bu geceyi kutlama sevdası 1920’li yıllara dayanmakta. O dönemlerde Batı etkisi ülkemizi tesir altına almaya devam ediyordu. Bu etki kendini yılbaşı kutlamalarında da gösterdi. Nihayet 1935 yılında 1 Ocak resmen tatil ilan edildi. (Şunu hatırlatayım İslam dininde Cuma günleri kutsaldır. Fakat ülkemizde Cuma günleri resmiyette pek muteber değildir Cumartesi ve Pazar kadar.)

Gelelim asıl konumuza; yıllardır ülkemizde kutlanan bu eğlence akşamına dinimizin ve değerlerimizin yaklaşımı nasıldır? Pek uzatmadan yazacağım. Unutmayalım ki bu yılbaşı akşamlarında yapılan kutlamalar ve eğlencelerin şekli bizim dinimize ve kültürümüze aykırı bir hal göstermektedir (bol içki, dansöz, piyango vs.). Yılbaşı akşamında yapılan bu eğlence tarzı doğrudan doğruya haramdır. Zaten bu türlü eğlenceler her zaman haramdır ya neyse. Peki ya o geceyi çekirdek, çerez, tombalayla kutlayanlar da aynı kefede mi? Tabi ki içki içip haram olanlarla aynı değillerdir ama o tip insanlarda peygamberimizin şu sözündeki uyarıya muhatap olmaktalar. ‘’ Kim bir kavme benzerse o da onlardan sayılır.’’ yani o geceyi bir şekilde kutlayan herkes yaptığı işe göre sorumlu tutulacaktır. Azdan az çoktan çok misali.

Hocam ne var yani biz şimdi Noeli kutlamıyoruz ki yeni yılın başlangıcını kutluyoruz diyebilirsiniz masumca. ama unutmayalım ki yeni yılını kutladığımız takvimin kökeni Hristiyanlara aittir. Hristiyanlar asla Müslüman adetlerini benimsemez. Peygamber efendimiz farklı dinlerde yer alan uygulamalara sürekli muhalefet etmiş ve özgün bir İslam dini ortaya koymuştur. Bizlere düşen de bu özgün tavrı korumaktır özenti olup hüsrana uğramak Müslümana yakışmaz. Şu sorularla yazıyı sonlandırmak ve sizin cevabı kendinizin bulmasını sağlamak istiyorum.

Siz hiç kurban bayramı sabahında namaza gidip sonrasında kurban kesen bir Hristiyan gördünüz mü? Ya da görme ihtimaliniz kaçtır? Cevabınız hayırsa yılbaşını kutlayan bir Müslümanın halini lütfen bana da izah edin.

Yusuf ÇÖREKÇİ

Eğitimci

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yılbaşı Kutlamak Günah Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!