Yıllık İzin Hakkı Engellenebilir mi?

İster sözleşmeli personel isterse kadrolu memur olsun, devlet kurum ve kuruluşlarında yer alan çalışanların yıllık izinleri vardır. Peki bu yıllık izinler engellenebilir mi?

76533
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllık izinler belirli çalışma sürelerine göre hesaplanmaktadır. 1 ila 10 yıl arasında bir görev süresi olanlar için yıllık izin süresi 20 gün olarak belirlenmiştir. 10 yıldan daha uzun süredir çalışan kişiler için ise bu süre 30 gündür. Bazı kurumlarda çalışan özellikle sözleşmeli personeller içi iş yoğunluğundan dolayı yıllık izin kullanımına izin verilmediği görülmektedir. Kişiler de bu durumun yasal olup olmadığını merak etmektedirler.

Yıllık İzin Hakkı Engellenebilir mi?

Yıllık İzin Hakkı Engellenebilir mi?
Yıllık İzin Hakkı Engellenebilir mi?

Yıllık izin hakkının engellenip engellenemeyeceği merak edilmektedir. Yıllık izin hakkı kişilere tanınmış olan bir haktır ve kişiler bunu belirli şekillerde kullanabilirler. Anayasa maddelerine göre dinlenme hakkı kişinin anayasal hakkıdır ve bu durum engellenemez. Hem kadrolu memur hem de sözleşmeli personel olarak çalışan kişilere yıllık izin hakkı tanınmaktadır. Bu yıllık izin hakkı kapsamında, kadrolu çalışanların yıllık izinleri kullanılmadığında bir sonraki yıla devredebilmektedir. Sözleşmeli personeller için ise çalışma yılı içinde yıllık iznin kullanılması gerekmektedir. Sonraki yıla devretme gibi bir durum söz konusu değildir.

Yıllık izin hakkının kullanılması kamu personeli olarak çalışan kişinin kararındadır. Dolayısı ile kullanması veya kullanmaması açısından herhangi bir zorlamada bulunulamaz. Ancak bu iznin kullanılma zamanını bağlı bulunulan kurumdaki amir belirleyebilmektedir. İşveren, kişinin hakkı olan yıllık izni, istenildiği takdirde kullandırmakla sorumludur.

Sözleşmeli personel olarak görev yapan kişilerin, ne sebeple olursa olsun yıllık izin hakları engellenemez. Kişiler bu haklarını kullanmakta özgürdür. Yıllık izin ile alakalı herhangi bir planlama mevcut olmadığı için genellikle yıl sonu ve yaz dönemlerinde yıllık izine çıkmak isteyen personel sayısı artmaktadır. Bu durum da işlerin aksamasına sebep olabilir. Yıl içinde yıllık izin ile alakalı düzenlemeler ve programlamalar yapılarak kişilere uygun zamanlar için bu hakların kullanımı sağlanabilmektedir.

Fazla Mesaide Personel İsteği Aranır mı?

Fazla Mesaide Personel İsteği Aranır mı?
Fazla Mesaide Personel İsteği Aranır mı?

Sözleşmeli personeller için fazla mesai yapılacağı durumlarda, bazı durumlarda kişinin isteğine başvurulabilmektedir. Bu durum şu şekilde açıklanabilir; kurumda çalışan herkes için zorunlu mesai söz konusu ise sözleşmeli personel isteği aranmamaktadır. Ancak herkesin mesaiye kalmasını gerektiren herhangi bir çalışma programı yoksa, sözleşmeli personelin isteği aranabilmektedir. Bu durumda mesai durumları için kişiler dönüşümlü olarak çalıştırılmalıdır.

Hafta Sonları Yıllık İzinden Sayılır mı?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!