1. HABERLER

  2. SINAV HABERLERİ

  3. YÖK, 2018 YKS Tercihlerinde 5 Bölümün Barajını Genişletti
YÖK, 2018 YKS Tercihlerinde 5 Bölümün Barajını Genişletti

YÖK, 2018 YKS Tercihlerinde 5 Bölümün Barajını Genişletti

2018 YKS'de 5 program için bulunan başarı sıralamaları arttırıldı. Buna göre hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik bölümlerine daha fazla aday başvuru yapabilecek. İşte başarı sıralamaları açısından barajı yükseltilen bölümlerin detayları.

A+A-

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından yapılan açıklamada barajlarda tercih yapacak öğrenciler lehine düzenleme yapıldı. YÖK'ten 2018 YKS öncesinde tercih yapacak öğrenciler için güzel haber verildi. 7 Ağustos’ta başlayacak 2018 YKS tercihleri öncesi öğrenciler için baraj genişletildi.

 YÖK’ün açıklamasında bazı programlara öğrenci kabulünde "başarı sırasına göre sınırlama" uygulaması başlatıldığı belirtildi. İlk olarak Tıp ve Hukuk programlarında başarı sırası sınırları belirlenmişti ve 2015 ÖSYS'de uygulanmaya başlanmıştı.

Devamında Mühendislik ve Mimarlık alanındaki programlar için başarı sırası sınırlaması 2016 ÖSYS'de, Öğretmenlik Programları için ise 2017 ÖSYS'de hayata geçirilmişti.

İlk kez 2018'de gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) sonuçları birkaç gün önce açıklandığı belirtildi. Açıklanan sınav sonuçları, kontenjanlar ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrenci havuzunun genişlemiş olması durumu birlikte analiz edildiği açıklandı.

YÖK’ün bu analizleri sonucunda öğrencilerin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının genişletilmesi uygun görüldüğü belirtildi.

Hukuk, Tıp, Mühendislik, Mimarlık ve Öğretmenlik bölümlerini tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için değiştirilerek genişletildi.

Eski başarı sıralamaları!

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde (Eşit ağırlıktan) EA en düşük 150 bininci (150.000) olmak gerekiyordu.

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil) (Sayısaldan) SAY en düşük 240 bininci (240.000) olmak gerekiyordu.

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde (Sayısaldan) SAY En düşük 200 bininci (200.000) olmak gerekiyordu.

Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde (Sayısaldan) SAY En düşük 40 bininci (40.000) olmak gerekiyordu.

Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) İlgili Puan Türünde En düşük 240 bininci (240.000) olmak gerekiyordu.

Yeni başarı sıralamaları!

Hukuk programları EA, En düşük 190 bininci (190.000) olarak belirlendi.

Mühendislik programları SAY, En düşük 300 bininci (300.000) olarak belirlendi.

Mimarlık programları SAY, En düşük 250 bininci (250.000) olarak belirlendi.

Tıp programları SAY, En düşük 50 bininci (50.000) olarak belirlendi.

Öğretmenlik programları İlgili Puan Türünde, En düşük 300 bininci (300.000) olarak belirlendi.

basari.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler