1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK Açıkladı! Yatay Geçişte Sınır Kaldırıldı!
YÖK Açıkladı! Yatay Geçişte Sınır Kaldırıldı!

YÖK Açıkladı! Yatay Geçişte Sınır Kaldırıldı!

YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamada önemli kararlar aldıkları bildirildi.

A+A-

Yatay Geçişlerdeki Yüzde 50 Kısıt Kaldırıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç tarafından bir açıklama yapılarak önemli bilgilendirmelerde bulunuldu. Yekta Saraç, yükseköğretime geçiş yapacak olanlar için başarı sıralaması şartı bulunanlar dışında kalan öğrencilere uygulanan yurtdışı yatay geçiş kontenjanındaki yüzde 50’lik kısıtlamanın kaldırıldığı duyuruldu. Bu karara göre Tıp, Diş Hekimliği, Hukuk, Eczacılık, Mühendislik, Öğretmenlik ve Mimarlık bölümleri dışında kalan tüm bölümler için geçerli olan yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıt kaldırılmış oldu. Bahsi geçen programlara yatay geçişlerde yurtiçinden öğrenci alımı kadar, yurtdışından da öğrenci alınacak.

“Üniversitelerin Uluslararası Rekabet Gücü Artacak”

YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada Türk yükseköğretim sisteminin geleceğe daha iyi hazırlamak amacıyla bazı önemli kararlar aldıklarını, son yıllarda sistemde kaydedilen kaliteli büyümenin getirdiği kazanımlar döneminin devam etmesi için bu kararların alındığını söyledi. Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrenci sayısının giderek arttığını, Türk yükseköğretim sisteminin giderek daha uluslararası bir hal aldığını, bunu korumak adına Türkiye’deki üniversitelerin küresel değişikliklere, önümüzdeki zor ve yeni döneme hazırlayabilmek ve rekabet güçlerini artırabilmek için bazı yeni ve önemli kararlar aldıklarını ifade etti.

Uzaktan Eğitim Kararları Önümüzdeki Hafta Açıklanacak

Yekta Saraç bugün itibariyle açıkladıkları kararların küresel  koronavirüs salgını döneminde yurtdışında okumakta olan Türk öğrencileri ve diğer ülkelerde Türkiye’ye gelerek eğitim almak isteyen öğrencileri ilgilendirdiğini ve önemli düzenlemeler olduğunu da belirtti. YÖK Başkanı saraç önümüzdeki hafta üniversitelerdeki uzaktan eğitim ile ilgili aldıkları kararların son halini de kamuoyu ile paylaşacaklarını da haber verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.