1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. YÖK ATLAS 2019 YKS Verileri ile Güncellendi
YÖK ATLAS 2019 YKS Verileri ile Güncellendi

YÖK ATLAS 2019 YKS Verileri ile Güncellendi

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından 2019 YKS verileri ışığında "YÖK ATLAS" güncellendi. Atlas programında yer alan son veriler ve tüm detayları My Memur haberde bulabilirsiniz.

A+A-

9 Kasım 2019 tarihi itibarıyla öğrencilerin bir numaralı tercih kaynağı olan “YÖK ATLAS” 2019-YKS verileri ile güncellendi. 2020 YKS’ye rehber olacak YÖK ATLAS verilerine dair tüm detayları araştıran adaylar için “My Memur” olarak bu haberimizde tüm bilgileri hazırladık. YÖK’tan yapılan açıklamada üniversite adaylarının gerek üniversiteye girişte gerekse tercih sürecinde rehber olacak YÖK Atlas’ın son güncel hali yayımlandığı belirtildi.

“YÖK ATLAS” PROGRAMI SON VERİLER 2020 YKS İÇİN GÜNCELLENDİ

Tercih sürecinin veriye dayalı bilimsel yöntemlerle ilerlemesi ve öğrencilerin daha bilinçli tercih yapması için hayata geçirilen YÖK Atlas programındaki modüller, YÖK tarafından yapılan çalışma neticesinde güncellenerek 2020-YKS’de üniversite tercihi yapacak adayların, öğrenci velilerinin ve rehberlik hizmeti sunan uzmanların erişimine açıldı.

YÖK ATLAR 2020 YKS’DE de TERCİHLERDE ETKİN OLACAK

Üniversite adaylarının bilinçli tercihlerde bulunması amacıyla ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde hizmete giren sistem, 2017, 2018 ve 2019-YKS tercih döneminde de yoğunlukla başvurulan en önemli bilgi ve rehberlik kaynağı oldu.

2016, 2017, 2018 ve 2019 tercih dönemi istatistikleri incelendiğinde YÖK Atlas’ın üniversite adayları ve rehberlerin vazgeçilmez bilgi kaynağı olduğu anlaşılıyor. Bu yıllardaki tercih dönemlerinde sistemi kullanan toplam farklı kişi sayısı 7 milyon 91 bin oldu.

YÖK ATLAS’A İKİ YENİ MODÜL EKLENDİ

YÖK Atlas programına, 2019- YKS sonrasında tercih yapacak adayların yanı sıra, yükseköğretim ve eğitim camiasındaki yönetici ve araştırmacılar için çok faydalı olacağı düşünülen;

- “Meslek Atlası” ve

- “Tercih Listesi” adlı iki yeni modül daha YÖK tarafından eklendi.

MESLEK ATLASI ile tercih edilecek mesleğe yönelik tüm detaylara erişilebilmekte

Adaylar Meslek Atlası Modülünde, ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan Devlet, Vakıf, KKTC ve Yabancı üniversitelerde yer alan lisans ve önlisans programları ile ilgili “meslek bazında”, önceki yılların kontenjan, yerleşme ve tercih edilme bilgilerinin detaylarını süzebilmekteler.

Adaylar talep etti YÖK “TERCİH LİSTESİ”ni ekledi

YÖK Atlas’ı sıklıkla kullanan üniversite adaylarının dile getirerek YÖK’ten talep ettiği Tercih Listesi Modülü, 2019 tercih dönemi öncesinde YÖK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde sisteme dâhil edildi.

YÖK Atlas kullanıcıları, basit bir üyelik adımı sonrasında, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan programlardan 50 tanesini “tercih listelerine” ekleyip, YÖK Atlas’ı tekrar kullanmak üzere sisteme tekrar girdiklerinde aynı liste üzerinden işlemlerine devam edebilmekteler.

2020 YKS’DE YENİ MODÜLLERİN EKLENMESİ PLANLANIYOR

Her sene eklenen yeni modüller ile içeriği genişleyen YÖK Atlas’a 2020-YKS tercih dönemi öncesinde yeni modüller eklenmesi için YÖK’te çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalarda, yükseköğretim programlarında okuyan öğrencilerin bölümden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi ile bölümden mezunlar için hedeflenen mezun profilleri üzerinde duruluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler