1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. YÖK Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına Geçmesi Hakkında Kararını Verdi
YÖK Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına Geçmesi Hakkında Kararını Verdi

YÖK Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına Geçmesi Hakkında Kararını Verdi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı YÖK tarafından Biyologların teknik Hizmetler Sınıfına geçirilmesi ile ilgili olarak sendikanın yaptığı başvuruya yanı verildi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Bilindiği üzere Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfı sayılması konusunda “My Memur” olarak gerek bizler gerekse sendikaların talepleri olmuş ve konuyu gündeme getirme açısından destek vermiştik. Son olarak yapılan başvuru sonucu da geldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı "YÖK" Eğitim-öğretim Dairesi Başkanlığı tarafından “Biyologların Hizmet Sınıfı” konulu yapılan başvuruda yanı maalesef olumsuz geldi.

Anadolu Tarım Orman Sendikası ATOR tarafından YÖK’e yapılan başvuruda cevabu aynen yayımlıyoruz. Sendika ve Biyologlar Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapmak için hazırlıklarını tamamlıyor.

YÖK’ÜN BİYOLOGLARIN HİZMET SINIFI İLE İLGİLİ CEVABI

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı'nın diplomalara unvan yazılmaması konusundaki önerisi 03 06/2005 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında görüşülmüş ve 2547 sayılı Kanun'un 28X0 sayılı Kanun'la değişik 43/b maddesi uyarınca. 2005-2006 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere diplomalara unvan yazılmaması, öğrenim görülen program adının ve derecesinin belirtilmesi uygun görülmüştür.

06 05/1987 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında. 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca. Fen veya Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji programı mezunlarının "Biyolog" unvanı kullanması uygun görülmüştür.

18.10.2017 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında; 2547 sayılı Kanun'un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca. Üniversitelerarası Kurul'un görüşü dikkate alınarak. Biyoloji programı mezunlarının "Sağlık Bilimleri Lisansiyeri" (657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca) sayılmalarının uygun olduğuna karar verilmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 III. maddesinde; "Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı: sağlık hizmetlerinde (Hayvan sağlığı dahil) mesleki eğitim görerek yetişmiş olan tabip, diş tabibi, eczacı, veteriner hekim gibi memurlar ile bu hizmet sahasında çalışan yüksek öğrenim görmüş fizikoterapist, tıp teknoloğu, ebe, hemşire, sağlık memuru, sosyal hizmetler mütehassısı, biyolog, psikolog, diyetçi, sağlık mühendisi, sağlık fizikçisi, sağlık idarecisi ile ebe ve hemşire, hemşire yardımcısı, (Fizik tedavi, laboratuvar, eczacı, diş anestezi, röntgen teknisyenleri ve yardımcıları, çevre sağlığı ve toplum sağlığı teknisyeni dahil) sağlık savaş memuru, hayvan sağlık memuru ve benzeri sağlık personelini kapsar." hükmü yer almaktadır denildi.

sendika-basvuru.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler