1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. YÖK, Diploma Denklik İçin Yeni Yönetmelik Yayımladı
YÖK, Diploma Denklik İçin Yeni Yönetmelik Yayımladı

YÖK, Diploma Denklik İçin Yeni Yönetmelik Yayımladı

20 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği yürürlükten kaldırılarak yeni yönetmelik yayımlandı. Diploma denklik yönetmeliğinin tam metni için tıklayınız.

A+A-

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği 5 Aralık 2017 Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliğinin tam metnini My Memur haber detayda bulabilirsiniz.

Bu Yönetmeliğin amacı yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan ön lisans, lisans, yüksek lisans diplomalarının tanıma ve denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirlemektir.

Bu yönetmeliğin hazırlandığı dayanak bölümüne ve tanımlar kısmına aşağıdaki bağlantıdan ayrıca ulaşabilirsiniz.

Yönetmelikte yer alan tüm hükümler: Tanıma ve Denklik İşlemleri, Başvuru usulü ve aranacak belgeler, Yükseköğretim kurumları ve programlarının tanınması, Mezuniyet tanıma belgesi ve diploma denklik belgesi başvurularının incelenmesi, Mezuniyet tanıma belgesi ve diploma denklik belgesi başvurularının incelenmesi sonucu yapılacak işlemler, Mezuniyet belgesi ile denklik başvurusu, Çeşitli alanların incelenmesi sürecinde yapılacak işlemlere ilişkin hükümler, Uzaktan öğretim tanıma ve denklik işlemleri, Denklik incelemesinde yapılacak işlemlere ilişkin diğer hükümler ve Evrak teslimine dair tüm detaylara aşağıdaki yönetmeliğin tam metninden ulaşabilirsiniz.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik: 20 Şubat 2016 tarihli ve 29630 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Geçiş hükmü: Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan denklik başvurularında, usul hükümleri dışında başvurunun yapıldığı tarihteki ilgili mevzuat hükümleri uygulanır. Ancak kişi lehine olan durumlarda bu Yönetmelik hükümleri uygulanır. Yönetmeliğin tam metni için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.