1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK Önlisans Programlarına Öğrenci Alım Şartlarını Değiştirdi
YÖK Önlisans Programlarına Öğrenci Alım Şartlarını Değiştirdi

YÖK Önlisans Programlarına Öğrenci Alım Şartlarını Değiştirdi

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından 2019 Ekim ayı itibarıyla üniversitelerde önlisans programlarına öğrenci alımı şartlarında değişikliğe gidildi. Önlisans programlarına alınacak öğrenci kriterleri My Memur haberde.

A+A-

Yükseköğretim Kurulu YÖK Başkanlığı tarafından 2019 Ekim ayı itibarıyla yapılan bir değişiklikle üniversite önlisans bölümlerine öğrenci alım kriterlerinde düzenleme yapıldı. Yapılan değişikliklere dair YÖK'ün aldığı yeni karar ve detayları araştıran adaylar için My Memur olarak gerekli detayları hazırladık.

ÜNİVERSİTE ÖNLİSANS PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI NASIL YAPILIYORDU?

Herhangi bir üniversitede önlisans bölümlerine öğrenci alma kriterlerinden birisi program kadrosunda bulunan üç öğretim elemanından birinin tezli yüksek lisans mezuniyet şartıydı. YÖK bu kararını değiştirdi. Daha önce bir tezli yüksek lisans mezunu öğretim elemanı kadrosunun en az iki olarak değiştirdi. Değişiklik ile öğretim elemanlarından ikisinin de en az tezli yüksek lisans mezunu olması gerekiyor ya da hazırlık sınıfı dışında en az 10 yarıyıllık lisans bölümü mezunu olması gerekiyor. Ya ad öğretim elemanlarından birinin doktora derecesine sahip olması şartı yer aldı.

ÖNLİSANS PROGRAMLARINA ÖĞRENCİ ALIMI

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığı tarafından "Önlisans Programlarına Öğrenci Alımı" konulu yazı tam metni şu şekildedir:

10 Ekim 2019 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında. Yükseköğretim Kurumlarında önlisans programlarına ilk kez öğrenci alımı tekliflerinin değerlendirilebilmesi için programın kadrosunda, en az üç öğretim elemanı aranmasına; bu öğretim elemanlarından, özellikli alanlar hariç şu şartların aranmasına karar verilmiştir denildi:

- En az ikisinin tezli yüksek lisans mezunu veya hazırlık sınıfı dışında en az on yarıyıllık lisans programı mezunu olması ya da,

- Birinin doktora derecesine sahip olması koşulunun aranmasına karar verildi açıklaması YÖK Genel Kurulunda belirlendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler