YÖK ÖYP Kadro İlanları Genel Şartlarını Güncelleme Yaptı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 30 Aralık 2015 Tarihinde Yayınladığı ÖYP Kadro İlanları Duyurusu Genel Şartlar Kısmında Güncelleme Yaparak Güncellenen Yeni ÖYP Kadro İlanları Genel Şartlarını Yayınladı

12625
Daha Fazla Göster

30 Aralık 2015 Tarihihli  ÖYP Kadro İlanları Duyurusunda yayımlanan Genel Şartlar kısmında güncelleme yapıldı ve yeni şartlar yayınlandı. Genel Şartlar şu şekilde;

657 sayılı Kanun’un 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak, 35 yaşını doldurmamış olmak (30 Aralık 1980 ve sonra doğanlar başvuru yapabilecektir).

Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak, Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi puan türünden öğrenci alınıyorsa o alanda Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak.

ALES sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir, Ancak; Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70, Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70,

Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

YÖK tarafından 04/01/2016 – 15/01/2016 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2013 Bahar ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir, Adaylar başvurularında varsa ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucunu kullanabileceklerdir.

Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine dönüştürüldüğü tablosunu esas almaları gerekmektedir, ÖYP tercih sisteminde not dönüşüm tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, araştırma görevlisi kadrolarına merkezi yerleştirme yapılacağından, adayların lisans not ortalamasının % 35’si, (ALES) puanının % 50’i, ve varsa Yabancı Dil Sınavı Puanının % 15’i dikkate alınacaktır.

ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen yüksek lisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli yüksek lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmış/yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)

1006202-1006267-1006331-1006332-1006333-1006334-1005793-1005550-1005564-1005598-1005656 no’lu ilanlara ya da (Özel şartında “çalışma konusu” belirtilen Mühendislik Fakültelerinin bazı anabilim dallarına ait ilanlara) başvuracak adayların, araştırma görevlisi kadrolarına atanmaları halinde, lisansüstü eğitimlerini Başkanlığımızca belirlenen üniversitelerde ve Başkanlığımızca belirlenen alanlarda yapmaları gerekmektedir. Söz konusu kadrolara atanan araştırma görevlilerine, ÖYP Usul ve Esasların “Lisansüstü eğitim kontenjanları ve yerleştirme” başlıklı 9. Madde’sinin 7.8. ve 9. Fıkraları uygulanmayacaktır.

Ales Muafiyeti
Doktorasını tamamlamış olanlar, Yükseköğretim  Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı   kadrolarında çalışmakta olanlar,

Yükseköğretim Kurumlarında  öğretim  üyesi    dışındaki öğretim  elemanı     kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan (ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Duyuru Metni İçin TIKLAYINIZ

YÖK ÖYP Araştırma Görevlisi Kadro İlanlarını Yayınladı TIKLAYINIZ

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YÖK ÖYP Kadro İlanları Genel Şartlarını Güncelleme Yaptı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!