YÖK Tıp Kontenjanlarını Donduruyor

Sağlık Bakanlığı tarafından Tıp Kontenjanlarını ayarlanmasının istenmesi üzerine YÖK ilk adımı attı. Tıp Kontenjanı 12 Bin 500 'e sabitlendi.

12562
Daha Fazla Göster

Türkiye’de hekim ve hemşire açığının büyük bir problem oluşturduğu Sağlık Bakanlığı tarafından her fırsatta dile getiriliyor. Hatta bu problem ile ilgili çözüm olarak yabancı hekimlerin Türkiye’de görev yapabilmesinin önü açılmış ve bu şekilde yaklaşık 500 hekim iş başı yapmıştı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ da konu ile ilgili yaptığı açıklamada 500 hekimden 50’sinin aile hekimliklerinde birçoğunun da özel sektörde göreve başladığını belirtti. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamalarda hekim ve hemşire sayısının Türkiye için 2-3 yıl süresince temel bir sorun olacağını, lakin Üniversitelerin bu şekilde mezun vermesi durumunda, sağlık personellerinden oluşan bir işsiz ordusuyla karşılaşıla bilineceğinin altını çizdi. Yani; şuan yılda 12 binlerde mezun veren tıp fakültelerinin bu şekilde mezun vermeye devam etmesinin 2023 yılına kadar hekim fazlasına dönüşeceğinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 1 Ocak 2016 tarihinde bu durumu YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ile görüştüğünü ve ileriki bir süreçte hekim fazlalığı ile karşılaşmamaları için Tıp fakülteleri kontenjanlarının dondurulacağını ve ileriki süreçlerde ise düşürüleceğini söyledi. Bakanın bu sözlerinin ardından gözler ve kulaklar YÖK’e çevrildi. YÖK bu yıl itibariyle tıp fakültelerinin kontenjanlarını 12 bin 500’ü geçmeyecek şekilde ayarlayacak. Örneğin yeni bir tıp fakültesi kurulsa bile toplam kontenjan sayısı bu doğrultuda dağıtılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YÖK Tıp Kontenjanlarını Donduruyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!