1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YÖK Yeniden İsimlendirilen Önlisans ve Lisans Programlarının Taslağını Yayımladı
YÖK Yeniden İsimlendirilen Önlisans ve Lisans Programlarının Taslağını Yayımladı

YÖK Yeniden İsimlendirilen Önlisans ve Lisans Programlarının Taslağını Yayımladı

Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından 2 Kasım 2019’da yapılan duyurunun arından önlisans ve lisans bölümlerinin taslak listeleri yayımlandı. İşte isimleri değişecek ve yeniden sınıflandırılacak tüm bölümlerin listesi.

A+A-

6 Kasım 2019 itibarıyla Yükseköğretim Kurulu YÖK tarafından “Önlisans ve Lisans Diploma Programlarının Yeniden İsimlendirilmesi ve Sınıflandırılması” duyurusu yapıldı. 2 Kasım’da yapılan “YÖK'TEN ÜNİVERSİTE PROGRAMLARINDAKİ İSİM KARGAŞASINA SON VERECEK DÜZENLEME” duyurusunun ardından tüm taslak önlisans ve lisans bölümleri yayımlandı.

2 BİN 192 ÖNLİSANS VE LİSANS PROGRAMI!

Mevcut yükseköğretim sistemimizde 2.191 adet farklı isimde ön​lisans ve lisans programı bulunmaktadır. Konu üzerinde yapılan çalışma sonucunda bazı programların aynı içeriğe, ancak farklı isimlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Nitekim bu durumun açtığı sorunlar ve savrukluk gerek akademi camiası gerek kamu kurumları gerekse dış paydaşlar tarafından da çeşitli vesileler ile şikâyet şeklinde dile getirilmektedir.

Diğer taraftan önlisans ve lisans programlarından aynı içeriğe sahip fakat farklı isimli olanlardan mezun olan öğrenciler iş hayatında bazı mağduriyetler yaşamaktadır. Ayrıca bu mezunlar ulusal ve uluslararası akademik hareketlilikte isim farklılığından dolayı bazı engellerle karşılaşmaktadırlar. Yurtdışından gelen öğrenciler için de aynı şekilde sorun oluşturmaktadır. Bu mağduriyet ve kargaşaya son vermek amacıyla bir yıl kadar önce yükseköğretim sistemimizdeki önlisans ve lisans programlarını yeniden isimlendirme ve tasnif etme çalışması başlatılmıştır.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER İÇİN SON BAŞVURU 25 KASIM

Ön​lisans ve lisans programları, “UNESCO Uluslararası Standart Eğitim Sınıflandırması” da dikkate alınarak muhtelif üniversitelerden eğitim alanlarına özgü seçilmiş öğretim üyelerinden oluşturulan çalışma komisyonlarının önerileri doğrultusunda yeniden isimlendirildi ve sınıflandırıldı. Üniversitelerin bünyelerindeki mevcut programlar başta olmak üzere taslak çalışmada yer alan bütün programlara ilişkin görüş ve önerilerin, aşağıda belirtilen örnek formata uygun biçimde prsiniflama@yok.gov.tr adresine, 25 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar e-posta yoluyla iletilmesi istendi.

Yapılacak bu düzenleme yükseköğretim sistemi için önemli fırsatlar taşımaktadır. Sizlerin konuya ilişkin görüşleri ve teklifleri bizler için önemlidir. Üniversitelerin, akademisyenlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, odaların, meslek örgütlerinin, iş çevreleri ve diğer paydaşların görüş ve önerileri askıya çıkarılan bu çalışmanın daha nitelikli olmasına katkı sağlayacaktır denildi.

Önlisans programları için TIKLAYINIZ.

Lisans programları için TIKLAYINIZ.

Örnek için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler